کوهنوردی

 

هر چه به آسمان نزدیک می شویم ، انگار خدا را بیشتر و نزدیک تر احساس می کنیم .

*****************************************************************

*

*

تمنای یافتن لحظه‌ای برای سکوت و دوری از هیاهو و شلوغی شهر بزرگترین دغدغه هر شهروند امروزی است که برای به‌دست آوردن آن از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند.

 

شاید کوهنوردی و رفتن به دامان کوه رسیدن به این سکوت باشد.

 

کوهنوردی به‌عنوان ورزشی گروهی و فردی یکی از کم‌ هزینه‌ترین تفریحاتی است که بیشتر خانواده‌‌ها از آن غافلند ورزش نه تنها بر سلامت جسمانی انسان نقش موثری دارد بلکه از نظر علم روانشناسی و جامعه شناسی باعث قوت‌های هنجاری و فردی و اجتماعی در انسان می‌شود.

 

گره خوردن با طبیعت، بهره‌مندی از هوای پاک و تحرک از دیگر فواید ورزش کوهنوردی است . اثر متقابل سلامتی جسم در روح و روان یکی از محورهای سلامتی روانی در افراد است که همواره مورد توجه قرار داشته است.

 

براساس تحقیق و برآورد محققان سکوت و فضای دلنشین کوه به انسان فرصتی برای آرامش و تفکر می‌دهد تا بتواند به راحتی و فارغ از کارهای پرمشغله هفته و روزهای سخت خود را برای روزهای آتی آماده کند تا سرحال‌تر در محل کارحاضر باشد.

 

این ورزش در درمان بیماری‌های روحی و روانی موثر و مفید است به گفته پزشکان یکی از شایع‌ترین بیماری‌های روحی و روانی که افراد جامعه اغلب با آن دست و پنجه نرم می‌کنند افسردگی است. کوهنوردی و شنا جزو ورزش‌هایی است که در درمان این گونه بیماری‌ روحی و روانی بسیار موثر است.

 

به افرادی که در محیط‌‌های کاری دارای استرس کار می‌کنند و یا افرادی که در خطر افسردگی قرار دارند توصیه می‌‌شود که به انجام ورزش کوهنوردی و شنا بپردازند تا در کنار محیط کوه و طبیعت مروری برای گذشته داشته باشند و شناخت نقاط قوت و ضعف گامی موثر در درمان بیماری و رفع افسردگی بردارند.

 

براساس اعلام جامعه شناسان و کارشناسان یکی دیگر از نتایج مثبت و مفید کوهنوردی به صورت اجتماعی و خانوادگی، به وجود آمدن استحکام و تقویت روابط اجتماعی با افراد جامعه است.

 

به گفته یکی از پزشکان متخصص، هنگامی که انسان غرق در احساسات مانند شادی، غم و … می‌شود هورمون‌هایی در سیستم بدن ترشح می‌شود که مستقیما روی سیستم اعصاب مرکزی و مغز تاثیر می‌گذارد این ترشحات بر روی خلق و خوی انسان هم تاثیر‌گذار است بنابراین در افراد و گروه یا خانواده‌‌هایی که به ورزش کوهنوردی روی می‌آورند از خلق و خوی و رفتار بهتری نسبت به سایرین در ارتباط با اجتماع و جامعه بهره‌مند و در رویارویی با مشکلات از تبحر کامل‌تری بهرمند می‌باشند.

همچنانکه می دانیم هدف از ورزش کردن و تربیت بدنی پرورش جسم و توسعه کامل قوای فکری و اخلاقی و آماده ساختن افراد مفید برای جامعه می باشد . و از آنجا که هیچ عمل مثبتی خالی از نتایج مربوطه نیست ، کوهنوردی نیز می تواند بهترین فواید تربیتی و پرورشی را در راستای اهداف تربیت بدنی فراهم کند .

لذا بطور مختصر به این فواید اشاره می کنیم :

 

*

 

•  فواید تربیتی ( روانی – اجتماعی )

• جمع گرایی ( تعاون ) و ایجاد صمیمیت در شرایط سخت

• ایثار و از خود گذشتگی

• صبر و مقاومت

• اتکاء به نفس

• تزکیه نفس

• تکمیل اوصاف و خصائل اخلاقی و کسب ملکات فاضله

• پرورش توان مدیریت ، سرپرستی و رهبری

• پرورش و پذیرش احترام به قوانین گروهی و اجتماعی

• رشد و نمو قوا و برقراری سلامت ( تقویت قوای جسمانی بدن )

• تناسب اندام ( حفظ تناسب )

• چالاکی و مهارت

• تنفس های با ارزش ( تنفس عمیق و منظم ، تنفس هوای پر اکسیژن )

• تقویت عضلات دست و پا و بدن سازی

• فراگیری حفظ تعادل در شرایط سخت

• تقویت و آرامش اعصاب ( ایجاد هماهنگی بین اعصاب و عضلات )

• تنظیم دستگاههای گردش خون ، هاضمه ، تنفس

• ایجاد استقامت در برابر فشارهای جسمی و کمبودها در شرایط سخت

*

مقام معظم رهبری و کوهنوردی

معمولا معظم له صبحها به کوه می روند و نماز را هم همانجا می خوانند. کوهنوردی از برنامه های مورد توجه آقاست . بعد از نماز صبح،‌ ایشان هفته‌ای سه روز را کوهنوردی می‌کنند و حداقل بین چهل‌وپنج تا شصت دقیقه به سمت بالا حرکت می‌کنند. این مسیر را حدود نیم ساعت تا چهل‌وپنج دقیقه برمی‌گردند.

بعضی از مواقع کوه‌هایی دورتر هستند و برای اینکه به وضعیت کار ایشان لطمه نزند، آقا آن ساعت که باید تهجد و نماز و عبادت شخصی خودشان باشد را‌ می‌آیند بیرون و در طول مسیر عبادتشان را انجام می‌دهند. پای کوه که می‌رسیم، نماز را آن‌جا می‌خوانیم. هنوز تاریک است و کسی بیدار نیست. یک ساعتی که بالا می‌رویم، هنوز آفتاب نزده است.

عمامه‌ آقا در کوه، عمامه همیشگی‌شان نیست

وقتی ایشان برمی‌گردد پایین، آدم‌هایی که نگاه می‌کنند تعجب می‌کنند، اهل کوه تازه کوهنوردها را می‌گویم، کوهنوردی که می‌خواهد برود بالای کوه، آفتاب زده تازه حرکت می‌کند، می‌بیند مقام معظم رهبری دارد می‌آید پایین. با خود می‌گویند: ایشان کی رفته بالا که الآن دارد می‌آید پایین؟

آقا توی کوه عمامه سرش است، عمامه‌ همیشگی‌اش نیست؛ عمامه‌ای باریک‌تر و کوچک‌تر است.


یک روز که مقام معظم رهبری به کوههای اطراف تهران رفته بودند ، بادختر و پسری دانشجو برخورد می کنند که به لحاظ ظاهری وضع مناسبی نداشتند وتصور می کردند که آقا دستور دستگیری آنهارا خواهد داد. ولی برخلاف تصورآن دو ایشان با آنها احوالپرسی کردند و از شغل و فامیل بودن آنها نیزسئوال کردند. پسر وقتی با خلق زیبای آقا مواجه شد ، واقعیت راگفت که ما دوست هستیم. آقا ابتدا درباره ورزش ومزایای آن با آن دو صحبت کردند و بعد هم فرمودند:”بدنیست صیغه محرمیتی درمیان شما برقرار شود وشما باهم ازدواج کنید” و به آنها پیشنهاد دادند که :” اگرمایل بودید در فلان تاریخ بیایید ،من آمادگی دارم که شخصاًعقد شمارابخوانم. “آن دو خداحافظی کردند و طبق قرار همراه خانواده خود، محضر ایشان رسیدند.

آقا عقد آنهارا جاری کردند وب ابرخورد کریمانه مقام ولایت، این دوجوان تغییر مسیردادند و آن دختر غیر محجبه به یک دختر محجبه و معنوی و آن پسر دانشجو به یک جوان مذهبی مبدل شدند

 نمی دانم چرا

ولی وقتی راه کوه در پیش می گریم و به فکر صعود می افتیم ، از دنیا و حواشی آن تهی می شویم . نا خداگاه شادابی و توان فوق العاده ای در بدنمان رسوخ می کند . اغراق نیست اگر بگوییم در کوه توجه به خداوند متعال بیشتر می شود . حتما” فلسفه ای داشته و دارد که خوبانو اولیا الهی خلوت در طبیعت و کوهستان را برای راز و نیاز انتخاب می کردند .

بیایید این تفریح سالم و بی خرج را که فوائد فوق العاده ای دارد به برنامه های آدینه مان اضافه کنیم و اگر توانیست در فراز ارتفاع فریاد بزنیم :

*

*

*****اللهم عجل لولیک الفرج*****

 

۱۱ نظر

 1. محمد تقي می‌گه:

  خداوند رهبر عزیزمان را در پناه خود قرار دهد و طول امر ایشان بیفزاید .

 2. حاجی می‌گه:

  کوه نوردی خیلی ورزش خوب و جالبی است که انسان از بالای هرچه قدر میرود و به قله کوه نزدیک میشود زیبایی های طبیعت را بهتر و بیشتر لمس می کند و به عظمت و بزرگی خدا بهتر پی میبرد
  اما در مورد رهبری جانم فدای رهبر ( خونی که در رگ ماست از ان رهبر ماست )

 3. حامد می‌گه:

  ای رهبر ازاده اماده ایم اماده
  قربانت بشم ای عزیز دوست داشتنی
  ای رهبر عزیز
  قربانت حامد

 4. علی می‌گه:

  سلام یه کاری ازشما می خواستم من فدائی آقا هستم کوه میرم ۴۸سال دارم فقط می خوام این کار را برام بکنید مردونه قول بده ! به حضرت آقا عرض کنید من کوه میرم زانوی پایم درد میکنه دعای خاص بکنند برای زانوی حقیر

 5. فاطمه از بوشهر می‌گه:

  عالیست جانم فداش ان شا ء الله

 6. فاطمه از بوشهر می‌گه:

  جان چه باشد فدای قدم یار(رهبر عزیزم )کنم /این متاعی ست که هر بی سر وپایی دارد.عالی ست

 7. محسن عاشق کربلا می‌گه:

  دمت گرم برادر

 8. سعید قربانی می‌گه:

  جانم فدای این رهبر عزیز

 9. رفیق می‌گه:

  خیلی عالی بود

 10. ترك مهربون می‌گه:

  خیلی با حال بود «ایله د چوخ کیف ایله دیم» دستش درد نکنه.

 11. علی می‌گه:

  کوهنوردی خیلی ورزش و تفریح خوبیه
  به شرط اینکه آدم تو مسیر رفت و برگشت بعضی صحنه ها رو نبینه

نظر دهيد