شهدای غواص

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، هم زمان با تشییع تعدادی از شهدای غواص در روز سه شنبه که در عملیات کربلای ۴ به شهادت رسیدند جمله ای را از بیانات ایشان در سال ۸۲ منتشر کرده است:

مجاهدت غوّاصان دریادل عملیات کربلای چهار و پنج، هرگز از یاد تاریخ این مرز و بوم نخواهد رفت. آنها همچنانی که خدای متعال فرموده است زنده‌اند. ما باید تلاش کنیم آن ارزشها را، که آنها به خاطر آن در این میدانها وارد شدند، زنده بداریم… این شهیدان دریادل و خط شکن متعلق به همه ملت ایرانند.

برگرفته از بیانات رهبر انقلاب ۲۲ و ۸۲/۷/۲۳

.

.

13940324000393_PhotoL

ذیلا ً به شرح تفحص این شهدا به روایت سردار باقر زاده اشاره می گردد:

.

سردار سرتیپ باقرزاده در نشست خبری نحوه کشف پیکر ۱۷۵ شهید غواص عملیات کربلای ۴ که در منطقه ابوفلوس کشف شده اند، افزود: مظلومیت شهدا و سند جنایت بعثی ها به فراموشی سپرده شده و به جای آن مباحثی مطرح می شود که اهمیتی ندارد .
وی گفت : باید تلاش رژیم بعثی در جنگ تحمیلی و همچنین شرکای آنها در حمله به کشورمان همواره بحث و بررسی شود.
وی با بیان اینکه در جریان کشف پیکر این شهدا تعدادی از رسانه های بیگانه از جمله بی بی سی شهادت رزمندگان را علت تصمیمات فرماندهانشان اعلام کردند، افزود: این رسانه ها و سردمدارانشان که شریک جرم رژیم بعثی هستند، با این اقدامات سعی در انحراف افکار عمومی دارند.
سردار باقرزاده با بیان اینکه رزمندگان ما ابتدا اسیر شدند و بعد به شهادت رسیدند، گفت : تعدادی از این شهدا با دستانی بسته زنده به گور شدند و هیچ اثری از اصابت گلوله بر پیکر این شهدا وجود ندارد .

farhangnews_129853-368697-1433668949
فرمانده کمیته جستجوی ستاد کل نیروهای مسلح همچنین با بیان اینکه باید مظلومیت این شهدا بیان می شد، گفت : قصد نداشتیم از پیکر این شهدا رونمایی کنیم اما برای بیان مظلومیت آنها این کار را انجام می دهیم.
وی با اشاره به نحوه شهادت این ۱۷۵ شهید افزود: پیکر رزمندگان ما با عبور از اروند و جزیره ام الرصاص در ۱۵ کیلومتری خط مقدم در منطقه ابوفلوس کشف شده اند که نشان می دهد این شهدا به این منطقه منتقل شده اند.

40156_236
وی با بیان اینکه عده ای به دنبال نادیده گرفته شدن مظلومیت این شهدا هستند ، گفت : باید اهداف شهدا را مطرح کرد نه تعداد آنان و یا اینکه چند نفر از آنها دستشان بسته بود.
سردار باقرزاده تصریح کرد : بسته بودن دست شهدای غواص اوج مظلومیت آنان است و ما امروز وظیفه داریم مظلومیت توام با اقتدار شهدا را منتشر کنیم.
وی گفت : پیکرهای پاک این شهدا ۲۵ شوال همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) تشییع خواهد شد .
در ادامه فرمانده کمیته جستجوی مفقودین با اشاره به آماری از عملیات تفحص شهدا گفت: در ۲ هفته گذشته ۳۹ شهید در جنوب عراق و ۹ شهید در کردستان عراق کشف شده اند.

farhangnews_129853-368625-1433668949
وی با بیان اینکه تفحص شهدا ادامه دارد، افزود: تاکنون پیکر ۴۵ هزار شهید کشف شده است و باید پیکر ۶ هزار شهید دیگر نیز کشف شود .
سردار باقرزاده گفت : تاکنون ۱۸۹ حرم شهید گمنام در دانشگاه های کشور و ۶ حرم نیز در حوزه های علمیه بنا شده است .
وی افزود: همچنین پیکرهای پاک شهدای گمنام در قوه قضائیه، ریاست جمهوری و مجلس، وزارتخانه های دفاع ، نفت و اطلاعات در سایت های هسته ای از جمله سایت تحقیقاتی دانشگاه تهران ، نطنز ، اراک ، اصفهان و نیروگاه بوشهر دفن شده اند.

farhangnews_129853-368630-1433668949
سردار باقرزاده گفت: پیکر پاک ۱۴۸ شهید گمنام در مراکز ستادی ، عملیاتی و آموزشی نیروهای مسلح به خاک سپرده شده است .
وی افزود: تا کنون ۱۶ یادمان شهدای گمنام با دفن پیکر این شهدا در مناطق عملیاتی بنا شده همچنین در بازار تهران در میدان ارک و بازار یزد در میدان امیرچخماق نیز پیکر این شهدا دفن شده است.
سردار باقرزاده گفت: در مجموع ۱۰۸۷ حرم شهید بدون احتساب گلزار شهدا در کشور داریم .
در پایان این نشست پیکر یکی از شهدای غواص که با دستان بسته به شهادت رسیده بود همچنین ریسمان ها و کابل هایی که با آن ها دستان این شهدا بسته بودند، رونمایی شد.

farhangnews_129853-368626-1433665502

اینان قدم به راه وصال خدا زدند

طعنه به صبر سلسله اولیا زدند

با اقتدا به کشته مظلوم کاظمین

با دستهای بسته شده دست و پا زدند

وقتی به زور پیکرشان زنده دفن شد

در زیر ضربه مادر خود را صدا زدند

لعنت بر آن گروه که این داغ ننگ را

برنام نحس خویش در این ماجرا زدند

ام رصاص و کرببلای چهار را

چون زخم کهنه بر جگر خاک ما زدند

غواص های تشنه ؛لب آب ؛هرنفس

ناله به یاد تشنه لب کربلا زدند

قاسم نعمتی

۴ نظر

 1. سعيد قرباني می‌گه:

  سلام و درود خدا بر همه ی شهدای اسلام خاصه این ۱۷۵ شهید غواص مظلوم
  یکی از روالهای تذکر و تنبه الهی برای وجدانهای بیدار و دلهای زنگار گرفته این است که نشانه ها و آیاتی را در زمانی، دور از چشمها ذخیره می کند و در آینده آنها را به منصه ی ظهور می رساند.این بقایای اجسام مطهر بهشتی هم از این نوعند.اگرچه هرکسی به زعم خود پیامی از حشر این بقایای الهی تجسم و منتشر کرد ولی آنچه مشترکا” به ذهن هر ایرانی و پایتخت نشین دیندار و منصف خطور می کند این است که این نظام و کشور و امنیت و آسایش که خدشه دار از لکه های بی دینی،بد حجابی،بی تقوایی برخی مسئولین، اختلاط حلال و حرام خدا در بین قشری کثیر شده ،ماحصل جان نثاریهای این جوانان شهید است….آیا حفظ نظام و اقلیم و دین و ناموس فقط وظیفه اینان بود؟…که از امتحان انجام وظیفه سربلند بیرون آمدند و در درگاه الهی پذیرفته شدند…چه کسی باید بفهمد قیمت حفظ نظام اسلامی چه بوده؟ چه کسی باید بفهمد وظیفه و تکلیف ماندگان چیست؟ چه کسی باید فریاد امانت داری خون شهدا را سر دهد؟….خدایا در این ماه مبارک به همه توفیق علم و عمل به تکالیفمان را عنایت فرما و مارا از حظیظ فیوضات ضیافتت بهره مند فرما

 2. مامان دخترا می‌گه:

  مقدمتان بوسه باران اشک هایمان دلیرمردان روزگار عاشقی

 3. امير می‌گه:

  باسلام به تمامی شهدای اسلام۰بخصوص سردارتمامی شهدای اسلام اقاامام حسین- چیزی نمیتوان گفت که این شهدای عزیزچکونه فداکاری کرده دنیای خودرافروخته تااخرتشان راباسردارشان محشورشوندوباخودای خودمعامله کرده وان کسانی بایدشرمنده بشن که خاک این مملکت رابه توبره کشیده وبه تمام کسانی که درهشت سال دفاع ازاین مرزوبوم جانشان رافداکرده تاان انسانهای ازخدابی خبرسواستفاده خودازاین مردم ساده لوح رادرسردفترکارخودقرارداده وتامیتوانند ضربه به اسلام ومملکت میزنندوسرمایه این کشوررابه یغمامیبرن خداازشان نگذره که خون این لاله های پرپرشده راپایمال میکنن

 4. saelin18-modir می‌گه:

  بسم رب الشهدا
  با سلام خدمت همه مخاطبین ارجمن
  وعده همه ما سه شنبه برای استقبال از دست های بسته ای که آسمانی شدند

نظر دهيد