چرا در عصر غیبتیم

خواجه نصیرالدین طوسی می‌گوید:

علت غیبت امام مهدی(عج) نه از جانب خداوند سبحان است و نه از جانب خود امام زمان(عج)، بلکه علت غیبت متوجه مردم است و آن غالب بودن خوف بر امام و اینکه مردم از امام اطاعت نکنند است.

 مسأله مهدویت و اعتقاد به منجی از موضوعات مطرح در میان همه ملت‌ها و مکتب‌های الهی و مادی است و در اسلام تمام فرقه‌ها و مذاهب اسلامی در انتظار یک مصلح جهانی از دودمان رسول خدا(ص) به سر می‌‌برند و به عنوان یک اعتقاد عمومی امت اسلامی مورد توجه بوده است، هر چند که اهل سنت آن را به عنوان یک مسأله فرعی مسلم پذیرفتند، اما شیعیان با اتصال به معارف الهی نورانی اهل بیت(ع) و ارائه صفات و ویژگی‌ها و فلسفه و اهداف روشن در اعتقاد به مهدویت، چشمه امید به آینده را در دل ستمدیگان و ملت‌های محروم باز کرده است، البته در این رابطه سؤالات و شبهاتی پیرامون مهدویت و مسائل آخرالزمان مطرح می‌شود از جمله اینکه چرا باید از دیدار و مصاحبت مولایمان امام عصر(عج) محروم باشیم، مگر فرق ما با امت‌های قبلی چیست؟ مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه علمیه قم این گونه به این شبهه پاسخ می‌دهد:

بی‌تردید غیبت حضرت علل و عواملی دارد که به بعضی از آنها اشاره می‌شود:

۱-وجود حاکمان ستمگر و خوف از قتل پیغمبر اکرم و ائمه اطهار(ع)   کراراً به مردم گوشزد کرده بودند که دستگاه ظلم و ستم، سرانجام به دست مهدی موعود(عج) برچیده می‌شود و کاخ‌های بیدادگری را واژگون خواهد کرد، از این رو اربابان قدرت و ثروت نامشروع چون وجود امام را سد راه منافع و مقاصد شوم خود تشخیص می‌دادند و ریاست و فرمانروایی خویش را در خطر می‌دیدند، کمربستند که وجود مقدس آن جناب را از میان بردارند و خودشان را از این خطر بزرگ برهانند، در این تصمیم اساسی که حیات شان بدان بسته بود، با هم متحد شده تا ریشه عدالت و دادخواهی را قطع نمی‌کردند هرگز از پای نمی‌نشستند، لذا در برخی روایات، علت غیبت امام زمان(عج) را خوف از کشته شدن دانسته‌اند، امام صادق(ع) فرمود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند: به ناچار برای این کودک، غیبتی خواهد بود، گفته شد برای چه یا رسول الله؟ فرمود: خوف از کشته شدن دارد.

۲-ناسپاسی امت اسلام در قبال نعمت ولایت   در صورتی که انسان‌ها در قبال نعمت‌های الهی، شاکر باشند و وظایف خود را انجام دهند، آن نعمت پایدار می‌ماند، ولی در صورتی که نسبت به آن ناسپاسی شود، آن نعمت‌ها پایدار نمی‌ماند و می‌گریزند، خداوند متعال می‌فرماید: «ذلک بأنّ الله لم یک مغیّراً نعمهً أنعمها علی قوم حتی یغیّروا ما بأنفسهِم و أنّ الله سمیع علیم»؛ این(کیفر) بدان سبب است که خداوند نعمتی را که به قومی ارزانی داشته باشد تغییر نمی‌دهد، مگر آنکه آنان، آنچه را در دل دارند تغییر دهند و خدا، شنوای داناست.

امام رضا(ع) فرمودند:

با نعمت‌ها خوش‌همسایگی کنید، زیرا که نعمت‌ها رمنده‌اند و اگر از مردمی برمند، دیگر به سوی آنان باز نمی‌گردند، از آیات قرآن و احادیث اسلامی این چنین به دست می‌آید که این انسان‌ها هستند که باعث رمیدن نعمت‌ها از خود می‌شوند و به فرموده امیرالمؤمنین(ع) قدر نعمت‌ها در قیاس با ضد آن‌ها شناخته می‌شود و وقتی انسان‌ها نعمتی را از دست دادند، تازه ارزش آن برایشان معلوم می‌شود، خداوند متعال، نعمت ولایت اهل بیت(ع) را به مسلمانان مخصوصاً شیعیان عطا فرمود، اما عده کثیری، در برابر این نعمت بزرگ، ناسپاسی کردند و قدر آن را ندانستند و اهل بیت(ع) را یاری نکردند و این ناسپاسی بعد از رحلت پیامبر اکرم(ص) خود را نشان می‌دهد.

حضرت صادق(ع) فرمود:

خداوند برای شما در حسین بن علی(ع) فرج قرار داده بود و چون او را یاری نکردند به تأخیر افتاد، حضرت مجتبی(ع) فرمود: اگر من ناصر می‌داشتم، با معاویه صلح نمی‌کردم و همچنین ائمه دیگر هر کدام از نبودن ناصر، شکایت داشتند و کسانی که از تاریخ با اطلاع‌اند، می‌دانند که در زمان امام حسن عسکری(ع)، پراکندگی شیعه و ضعف و انکسارشان بیش از حد بوده و مخصوصاً امام هادی(ع) و امام عسکری(ع) در سامرا، در شدت تقیه و زیر نظر بودند، پس با نبودن ناصر و حامی و خوف جان، هیچ راهی بهتراز غیبت نیست.

خلاصه مطلب آنکه:

۱٫ وقتی مردم در مقابل نعمت‌ها، ناسپاسی و کفران بورزند، نعمت‌ها از ایشان گرفته می‌شود، مخصوصاً نعمت حضور امام(ع).

۲٫ از آنجا که امام عصر(عج) وارث پیامبران و امامان(ع) است، باید این ذخیره الهی حفظ شود تا وعده الهی حاکمیت صالحان و مستضعفان در زمین را محقق سازد.

۳٫ در مورد علل غیبت امام(عج)، وجوه مختلفی در روایات بیان شده و غیبت عکس‌العمل سوءرفتار مردم بیان شده است، در پایان تذکر این نکته لازم است که ممکن است غیبت اسرار نهفته دیگری نیز داشته باشد که ما از درک آن عاجزیم چنانچه در برخی روایات به این موارد اشاره شده است.

 آیت‌الله ضیاءآبادی در درس اخلاق خود درباره مهدویت فرمودند:
زمان قدیم ناقلان برخی احادیث مهدویت به جنون متهم می‌شدند.این مطلب در سال‌ها پیش، امری نامعقول و محال تلقی می‌شد و گوینده‌اش هم متهم به جنون می‌شد و متدینان نیز آن را تعبداً می‌پذیرفتند اما امروز می‌بینیم که امری عادی شده است.
 از یک دانشمند بزرگ اروپایی نقل شده که گفته است: ما اعتراف می‌کنیم که امروز دنیا به حکومت واحد و قانون واحد نیازمند است که تمام زمین تحت فرمان یک حاکم عادل قرار گیرد تا جنگ برطرف و صلح جایگزین شود.

این گفتار یک دانشمند غیر معتقد به دین است البته بدیهی است وقتی دنیا همچون خانه‌ای شد و ابناء بشر یک خانواده – آن هم خانواده‌ای که هر عضوی از اعضای آن دارای مسلکی خاص و آیینی مخصوص و فرهنگ و آداب و سننی جداگانه باشند – و هر یک بخواهند امور خانه را در سیطره خود قرار دهند، آیا در این خانه چگونه می‌شود زندگی آرام خالی از جنگ و جدل داشت؟

طبیعی است که چنین خانه‌ای باید تحت سرپرستی و مدیریت فردی عالم و عادل و امین قرار گیرد تا منظم شود. دنیا اکنون به چنین وضعی مبتلا شده و جداً نیاز به حکومت واحد و قانون واحدی دارد که به دست انسانی عالم عادل منزه از هر گونه خودخواهی و برتری جویی تشکیل و اجرا شود و او همان امام معصومی است که به عقیده شیعه امامیه از مادر متولد شده و هم اکنون در پس پرده غیبت به انتظار فراهم شدن شرایط ظهورش به سر می‌برد تا به اذن خدا ظاهر شود:

««یملأ الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلماً و جوراً»؛ و زمین را پر از عدل و داد کند همان گونه که پر از ظلم و جور شده است.

در آیه ۸۳ سوره مبارکه «آل عمران» آمده است: «وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ طَوْعًا وَکَرْهًا»؛

تمام کسانی که در آسمان‌ها و زمین هستند یا از روی اجبار در برابر فرمان او تسلیمند.

از حضرت امام صادق علیه‌السلام ذیل این آیه رسیده است که: «اذا قام القائم لا یبقی ارض الا نودی فیها شهاده ان لا اله الا الله و ان محمدا رسول الله»؛

وقتی قائم (حضرت مهدی موعود علیه‌السلام) قیام کند نقطه‌ای از زمین باقی نمی‌ماند مگر اینکه آنجا ندا به شهادت بر توحید خدا و رسالت حضرت محمد(ص) داده می‌شود.

در روایات مربوط به عصر ظهور آمده است که حضرت مهدی(عج) در مکه خروج می‌کند و تکیه بر دیوار کعبه داده و سخن می‌گوید و سخن ایشان را همه مردم در هر جا که هستند می‌شنوند و خودش را هم می‌بینند.

این مطلب در سال‌ها پیش، امری نامعقول و محال تلقی می‌شد و گوینده‌اش هم متهم به جنون می‌شد و متدینان نیز آن را تعبداً می‌پذیرفتند اما امروز می‌بینیم که امری عادی شده است. همچنین آمده است که:

گروه معدودی که اصحاب خاص حضرت مهدی(عج) در آخرالزمان خواهند بود سیصد و سیزده تن به تعداد اهل بدرند؛ در ظرف یک ساعت (از اقطار عالم) در مکه اجتماع می‌کنند در حالی که:

«المفقودون عَن فُرُشِهِم فیُصبِحون بِمَکّه»؛ شب از بستر خوابشان ناپدید می‌شوند و و صبح در مکه گِرد هم می‌آیند.

.

آری! ما شیعه امامیه معتقدیم که حضرت مهدی موعود(عج) تشکیل دهنده حکومت واحد جهانی به تقدیر خداوند حکیم، قرن‌ها پیش از مادر متولد شده و هم اکنون در کنف حمایت خدا زنده و سالم است و منتظر تا شرایط ظهورش فراهم شود.

/

 

ای آفتاب عشق و عدالت شتاب کن

باز آ قنوت باغچه را مستجاب کن

این خاک تشنه بی‌تو به باران نمی‌رسد

باغ خزان زده به بهاران نمی‌رسد

 خورشیدی و زمین و زمان در مدار توست

مولای من بیا که جهان بی‌قرار توست

 تنها تو منجی بشر و آدمیتی

اصلاً تویی که فلسفه ی خاتمیتی

 تو سِرّ سجده‌های ملائک بر آدمی

تو رازِ سر به مُهرِ سحرهای عالمی

 ماتمکده‌ست کعبه ی بی‌تو، خلیل عشق

چشمان توست کعبه، بیا ای دلیل عشق

 با صد هزار جلوه ی مشهود می‌رسی

با نغمه ی الهی داوود می‌رسی

 موسی شدی و طور به سویت شتافته‌ست

نیل است که به شوق تو سینه شکافته‌ست

  سیمای تو ز یوسف مصری ملیح تر

همراه تو مسیح و تو از او مسیح تر

آیات حسن و فضل و کمال تو بی‌حد است

خوی و خصال تو همه عین محمد است

 همراه توست معجزه‌های پیمبری

داری به روی شانه عبای پیمبری

 مولا بیا به دین بده روح دوباره ای

با ذوالفقار فتح، شکوه دوباره ای

 برپاست نهروان و جمل‌های دیگری

بیت الحرام و لات و هُبَل‌های دیگری

 هر سنگ را نگاه تو سجّیل می‌کند

یا هر پرنده را چو ابابیل می‌کند

یوسف رحیمی

نظر دهيد