مظلومیت یمن ادامه دارد

Image result for ‫مظلوم یمن‬‎

حجت الاسلام پناهیان در مراسم یادبود شهدای یمن  در اوایل سال گفتند:

که در محل سابق لانۀ جاسوسی برگزار شد، سخنان مهمی در تبیین نقش حوادث یمن در معادلات منطقه و جهان اسلام و مقدمات ظهور ارائه کرد. پناهیان در بخشی از این سخنرانی ضمن اشاره به علاقۀ شدید پیامبر اکرم(ص) به مردم یمن و ویژگی‌های فرهنگی و ایمان مردم یمن، گفت: “یکی از شعارهای خوبی که امروز در همۀ جهان می‌تواند مطرح شود، تأسی به همین کلام رسول خدا(ص) است که فرمود: ««من یمنی هستم؛ أَنَا یَمَانِیٌّ» هر جوان مؤمن انقلابی که در هر کجای دنیا هست و ارادتی به اهل‌بیت(ع) دارد و قدمی در راه مبارزه با استکبار برمی‌دارد، بر سینۀ خودش بنویسد: «من یمنی هستم».”

در آستانه بهار ۱۳۹۴، یمن مورد هجوم سعودی ها قرار گرفت و کشوری که در فصل بهار با آن خانه های زیبای به رنگ سرخش، تصاویر زیبایی را خلق می کند، فصل جدیدی را با کشتار عربستان آغاز کرد. عربستان به بهانه حمایت از منصور الهادی، شهرهای یمن را ویران می کند و تا به امروز هزاران نفر را به خاک و خون کشیده است.

حاکمان سعودی همواره به قسی القلب بودن معروف بوده اند. ریختن خون و کشتن انسان ها، کوچکترین حس ناراحتی در آنها ایجاد نمی کند. از زمان تشکیل این حکومت تا به امروز، خشن ترین جنایات و بدترین خشونت ها علیه انسان ها در داخل و خارج از مرزهای عربستان توسط عمال سعودی صورت گرفته ولی، حاکمان این کشور، با خیال راحت بر تخت های پادشاهی خود تکیه می زنند و برای دیگر کشورها رجز می خوانند.

با مرگ ملک عبدالله، یک حاکم بی ملاحضه در کنار شاهزاده های جوان و مشتاق به جاه طلبی بر تخت نشست. اولین ماه جلوس ملک سلمان بر مسند پادشاهی مصادف شد با حمله خونین به یمن، کشوری که در فقر و بی ثباتی غوطه ور بود و با حمله ائتلاف سعودی ها اوضاع از آنچه بود نیز وخیم تر شده و این خون یمنی هاست که قربانی بلندپروازی های سعودی شده است. 

داستان یمن، داستان تلخی است. کشوری که همواره به عنوان یکی از فقیرترین کشورهای منطقه خاورمیانه شناخته می شود و در طول یک قرن اخیر، دخالت های قدرت های خارجی، این کشور را در باتلاق فرو برده و تشکیل حکومت در آن بدون خونریزی و جنگ نبوده است. اما به نظر می رسد یمن در حال سپری کردن تلخ ترین دوران تاریخ خود است. تلخی از آن جهت که خون یمنی ها در منشورهای حقوق بشری جهان به حساب نمی آید. براساس آمارهای منتشر شده از تلفات جنگ یمن، تا کنون بیش از ۱۰ هزار نفر از غیرنظامیان شامل زنان و کودکان کشته شده اند و چندبرابر این نیز زخمی شده اند. اما با این وجود پشتیبانی های مشمئز کننده جهانی از ائتلاف سعودی همچنان پابرجاس و این رژیم با مجوز از سوی آمریکا و غرب، یمن را به خون کشیده است.

در ازای جنایاتی که عربستان در بیست ماه اخیر، انجام داده، نهادها و کشورهای مدعی حقوق بشر ساکت مانده اند و حتی یک قطعنامه در سازمان ملل که قرار بود سعودی را به خاطر جنایت علیه کودکان یمنی محکوم کند با دلارهای سعودی مسکوت ماند. این اتفاقات در حالی رقم می خورد که به نظر می رسد یمن فراموش شده و شیعیان و مردمان این کشور به خاطر حمایت از انصارالله، مستحق مجازات گشته اند! آمریکا و کشورهای اروپایی با وجود مشاهده کشتار مردم یمن، عربستان را به انواع سلاح های مدرن تجهیز می کنند.

Image result for ‫مظلوم یمن‬‎

هرچند آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی با ژست های سیاسی از تجدیدنظر در حمایت از تهاجم نظامی ائتلاف سعودی سخن می گویند، اما این اظهارات تنها در حد یک موضع گیری باقی می ماند و در عمل جریان فروش تسلیحات در ازای دلارهای نفتی ادامه می یابد. صحنه خاورمیانه دچار پارادوکس های آزاردهنده ای است، از یکسو، سوریه در زیر ذره بین سازمان های بین المللی و کشورهای غربی قرار دارد و کوچکترین تحرکی از سوی ارتش سوریه به صدر خبرهای رسانه ها تبدیل می شود تا به بهانه های واهی، فشار بر حکومت سوریه و حامیانش افزایش یابد و تروریست های مسلح نیز به این بهانه بیشتر تجهیز شوند و از سوی دیگر، عربستان مجاز است تا به صورت روزانه دهها نفر را در یمن به کشتن دهد بدون اینکه نگران واکنشی باشد.

به نظر می رسد گریزی از این ظلم ها و ستم ها در نقاب جهانی و حقوق بشری نیست و این تنها مقاومت و ایستادگی است که می تواند در تاریخ بشری، قضاوت منصفانه ای در نهایت ارائه دهد. یمنی ها در حالی دسته دسته از سوی سعودی به کام مرگ می روند که تاکید این مردمان این است که خود بر سرنوشتشان حاکم شوند و نه با زور شیخ نشین های خلیج فارس و موشک های سعودی، تا همیشه خار و ذلیل بمانند. این همان درسی است که عاشورا و محرم به شیعیان راستین راه حق داد تا در آینده تاریخ پیروان واقعی راه آزادی، سر در مقابل ظلم فرو نیاورند. 

به گفته سردار همیشه سرافراز اسلام، سردار سلیمانی، آنچه باعث شده تا کشورهای غربی در ائتلاف با متحدان منطقه اش، بر کشورهای سوریه و عراق و یمن … بتازند، همراهی آنها با مقاومت و آرمان های انقلاب ایران است. گروه ها و کشورهایی که با پذیرش شعار حق حسینی و الگو پذیری از راه مقاومت در برابر ظلم، کل جهان را علیه خود بسیج کرده اند ولی با این وجود حاضرند در خون خود غرق شوند اما شرافت و عزت خود را زیر سوال نبرند: “فرهنگ امام حسین(ع) همواره ما را پیروز کرده است؛ این فرهنگ دیروز فقط یک شعبه ایران داشت و امروز شعبات دیگری دارد و انصارالله یمن و حشدالشعبی عراق هم امروز به امام حسین(ع) تاسی می‌کنند.”

Image result for ‫مظلوم یمن‬‎

غزل علی رضا قزوه که «خون طفلان یمن» نامگذاری شده برای کودکان یمن:

لب اگر باز کنم سرّ مگو می‌ریزد
می‌روم گریه کنم چشم فرو می‌ریزد

چند وقت است می و ساقی و ساغر همه اوست
دست من باده نمی‌ریزد، او می‌ریزد

چند ماه است که در راه گلویم خار است
چشم من بغض دلش را به گلو می‌ریزد

جوی‌ها در همه‌جا روی به دریا دارند
این چه دریاست که یک‌باره به جو می‌ریزد

بی‌خبر از نفس سوخته‌حالان مگذر
خاصه صبحی که سبو پشت سبو می‌ریزد

این قدر پشت سر سوختگان حرف مزن
من اگر ها کنم از آینه هو می‌ریزد

هر طرف می‌نگری داغ اویس قرن است
خون طفلان یمن از همه سو می‌ریزد

 

Image result for ‫یمن‬‎
 

کمک به مردم یمن

سید پرویز فتاح با اشاره به اینکه همزمان با آغاز بحران در یمن با مراجعات و درخواست‌های مردم کشورمان برای کمک به مردم یمن مواجه بوده ایم، گفت: این امر سبب شد تا کمیته مردمی برای جمع آوری کمک برای مردم یمن ایجاد شود.

وی در ارتباط با چگونگی جمع آوری کمک های مردمی مختص کمک به مردم یمن ادامه داد: حساب ریالی به شماره ۵۵۵۵ و حساب ارزی ۳۳۳۳ بانک ملی و ۰۱۰۲۵۴۰۲۵۴۰۰۹ سیبا نزد بانک ملی مختص کمک به مردم یمن اعلام شده است.

فتاح با بیان اینکه هم اکنون طرح های مختلفی همچون طرح اکرام، محسنین و اطعام برای مردم نیازمند داخل کشور با روش های نوین و جلوه های متفاوت در حال اجراست که با استقبال بی نظیر مردم مواجه شده است، افزود: اگر شماره حساب جداگانه برای کمک به مردم مظلوم و مسلمان یمن اعلام شده، هدف این است که اطمینان دهیم کمک‌های داخلی جمع آوری شده ربطی به کمک مردم یمن نخواهد داشت و بر اساس نیات مردم کمک ها هزینه خواهد شد.

رئیس کمیته امداد در ارتباط با اعضای ستاد کمک به مردم مظلوم یمن، یادآور شد: ستاد کمک به مردم مظلوم یمن تشکیل شده و امداد عضوی از آن ستاد است و ارگان های مختلف از جمله صدا و سیما، بسیج و هلال احمر نیز عضو این ستاد هستند.

فتاح با اشاره به هفته همبستگی با مردم مظلوم یمن، خاطر نشان کرد: از تاریخ ۱۹ تا ۲۷ تیرماه هفته همبستگی با مردم مظلوم یمن اعلام شده است و مردم می‌توانند در طی این مدت کمک‌هایشان را از طریق حساب های اعلام شده به مردم یمن برسانند.

وی افزود: پنجشنه ۲۵ تیر روز همبستگی با مردم یمن نیز کالاهای غیر نقدی در پایگاه ها و مساجد جمع آوری خواهد شد که نوع اقلام مورد نیاز و پایگاهها متعاقبا اعلام می شود.

وی در ادامه افزود: البته پس از این مدت این حساب ها بسته نمی شود و مردم همچنان می توانند کمک های ریالی و ارزی خود را به مردم یمن اهدا کنند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) در ارتباط با چگونگی ارسال این کمک ها به دست مردم نیازمند یمن، خاطر نشان کرد: کمیته همبستگی با مردم یمن در مورد نحوه ارسال این کمک ها بررسی و سپس اعلام نظر می کند تا در صورت نیاز کمک به صورت نقد و یا اقلام امدادی و غذایی به مردم یمن برسد.

Image result for ‫یمن‬‎

نظر دهيد