چهار سال گذشت

Image result for ‫مجتبی تهرانی‬‎

حضرت آیت الله آقا مجتبی تهرانی در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی در خانواده ای از اهل علم، معرفت و شهادت در تهران به دنیا آمد. پدر ایشان مرحوم آیت ‏الله میرزا عبدالعلی تهرانی، از شاگردان مرحوم حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، فقیهی مجاهد و عارفی سترگ بود که در زمان تاریک حکومت پهلوی اوّل، با همراهی و رفاقت مرحوم آیت الله شاه آبادی بزرگ، به اقامه جماعت در مسجد جامع بازار تهران مشغول بودند و در امر تربیت نفوس و راهنمایی سالکان الی‏ الله‏ تعالی اهتمام ویژه داشت. حضرت آیت الله آقا مجتبی تهرانی در بامداد ۱۳ دی ماه ۱۳۹۱ هجری شمسی در سنّ ۷۵ سالگی دعوت حق را لبّیک گفته و در حریم حضرت عبدالعظیم حسنی به خاک سپرده شدند.

Image result for ‫مجتبی تهرانی‬‎

دکتر محسن اسماعیلی  از شاگردان آیت الله حاج آقامجتبی تهرانی می گوید :

کسانی که با آیت الله مجتبی تهرانی حشر و نشری داشتند آسان می توانند شهادت شرعی دهند که مرحوم استاد کوهی از اخلاص بودند و من چنین انسانی تاکنون ندیده ام.

وی با بیان خاطره ای از حاج آقامجتبی تهرانی گفت: ایشان به واقع شخصی تکلیف گرا و شهرت گریز بودند هیچ چیز در زندگی جز انجام تکلیف برایشان اهمیت نداشت و در کنارش به شدت از مطرح شدن گریزان بودند و حتی خود مانع شهرت می شدند و حقیقتا می توان ایشان را مصداق این کلام حضرت امیر(ع) خواند که فرمود به دنیا روی نیاورید هر چند دنیا به شما روی آورد.

وی  با اشاره به اینکه بارها تلاش کردیم که خاطرات ایشان را ثبت و ضبط کنیم اما ایشان تا آخر عمر مبارکشان نپذیرفتند و اجازه این کار را ندادند احساس من و آنچه از دین و سنت الهی فهمیده ام این است که خداوند نمی گذارد شخصیت ایشان مخفی بماند و آنقدر که امروز جوانان به ایشان روی آوردند قبل از ارتحالشان چنین نبود.خیلی از سخنان ایشان را شاید دیگران هم بگویند اما اثر سخنان ایشان چیز دیگری است بیش از ۲ هزار جلسه سخنرانی ایشان تکثیر شده است و من به جوانان عزیز توصیه می کنم نه تنها آثار ایشان را بخوانند بلکه از صوت و لحن و فیلمهای سخنرانی ایشان بهره مند شوند چرا که جملاتی که از آیت الله تهرانی می شنوند را فراموش نمی کنند.

اسماعیلی افزود: آیت الله مجتبی تهرانی شخصیتی بود که خداوند سالهای سال توفیق به ایشان داد تا یک دوره معارف اسلامی را با بیان ساده اما محکم ارائه کنند. او مردی بود که صبح مهمترین درس خارج فقه اصول را داشتند و شاگردان ایشان از افراد عادی نبودند و من معتقد بودم کسانی که به دست ایشان می آیند باید قبلا درس خارج فقه اصول را به نحوی گذرانده باشند اما ظهر ایشان امام جماعت ساده ای بودند که به مسجد بازار می رفتند و شب یک منبری ساده بودند که مردم را با زبان پاک خود موعظه می کردند.

ایشان با تاکید بر ارادات خاص آیت الله مجتبی تهرانی به حضرت زهرا(س) به ویژگی های نرم افزار کوثر اشاره کرد و گفت: در این نرم افزار سه جلسه تفسیر سوره کوثر وجود که در واقع بخشی از بیانات مستقیم آیت الله مجتبی تهرانی درباره حضرت زهرا است و همچنین ۱۷۷ جلسه سخنرانی ایشان در شرح خطبه فدکیه نیز وجود دارد و کتاب شرح خطبه فدکیه ایشان اولین کتابی است غیر از کتب حوزوی و علمی که آیت الله مجتبی تهرانی به زبان فارسی برای عموم منتشر کردند. محتوای این کتاب چیزی میان شرح و ترجمه است. این نرم افزار در کنار مباحث اخلاقی که ارائه می دهد در واقع یک آموزش اعتقادی نیز می باشد و انسان می تواند با معارف فاطمی آشنا شود.

دکتر اسماعیلی با تاکید بر ارادت آیت الله  مجتبی تهرانی به حضرت زهرا تصریح کرد: از نظر ایشان فاطمه زهرا تنها الگوی زنان عالم نیستند بلکه الگوی همه زنان و مردان از کوچک و بزرگ هستند چرا که ایشان کوثرند. آیت الله مجتبی تهرانی با ارائه مستنداتی از روایات مختلف و نیز با اتکا به دلایل عقلی می فرمودند که وجود حضرت زهرا را در عالم فقط دو نفر توانستند بشناسند و غیر از این دو دیگر کسی نمی تواند آن حضرت را بشناسد. یکی رسول خدا(ص) و دیگری حضرت علی(ع)، منتهی ما آنقدر که می توانیم باید تلاش کنیم جلوه هایی از نورانیت صدیقه کبری را درک کنیم.

وی با اشاره به رسم آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی در شب های قدر تصریح کرد: ایشان همواره در لیالی قدر می فرمودند که حضرت زهرا باطن لیله قدر است و همه ما باید به در خانه ایشان برویم چرا که انبیاء و اولیاء نیز برای حوائج خویش به این بانو متوسل می شوند.

اسماعیلی در پایان به بخشی از سخنان آیت الله مجتبی تهرانی درباره علت بی تابی شدید حضرت علی(ع) در شهادت حضرت زهرا(س) پرداخت و گفت: آیت الله مجتبی تهرانی در جلسه ای به این مسئله اشاره کردند و گفتند زهرا حقیقت کوثر است و کوثر نقطه مرکزی بهشت و بهشت از زهرا (س) منشعب می شود و بی تابی حضرت علی به این دلیل بود که بهشت را موقتا از دست می دهند و علت بی تابی حضرت به این خاطر بود نه برای مصیبت هایی که در دنیا در پیش رو داشتند.

Image result for ‫مجتبی تهرانی‬‎

حالات آیت الله تهرانی در آخرین فاطمیه از زبان میثم مطیعی

جلسات فاطمیه ایشان بر این منوال بود که در فاطمیه اول جلسه اخلاق بود و سپس روضه خوانی برگزار می کردند و در فاطمیه دوم در همین مکان (دفتر مرحوم آیت الله تهرانی) که قبلاً منزل ایشان بوده، روضه زنانه برگزار می شد و این تنها روضه زنانه ای بود که من شرکت می کردم و مداحی می کردم. می خواهم درباره عنایت های خدا به ایشان بگویم: فاطمیه گذشته در روز هشتم اردیبهشت ماه در روز آخر آن مجلس نورانی که آخرین روز عمر حاج آقا در فاطمیه هم محسوب می شد (چون فاطمیه بعدی را بین ما نیستند) و خیلی روز عجیبی بود.

در آن روز حاج آقا مطالبی را می گفتند که من اولین بار بود از ایشان می شنیدم و حالت منقلب ایشان را تا آن روز اینگونه ندیده بودم. البته ممکن است افراد زیادی که ۳۰ یا ۴۰ سال با ایشان معاشرت داشته اند این حالات ایشان را دیده باشند، اما من شاگرد ایشان نبودم و بنا بر شرایط کاری موسسه و یا مداحی تنها بعضی روزها توفیق حضور در محضر ایشان را داشتم. خلاصه در آن روز من به آن مجلس آمدم و وقتی جلسه تمام شد، خواستم بروم به من گفتند بروید اتاق اندرونی، حاج آقا کارتان دارند.

همیشه فشار رسانه ای زیادی بر مداح ها وارد می شود و من به تبع آموزه های حاج آقا رعایت سعی می کردم رعایت کنم و نمی گذاشتم سی دی مداحی من پخش شود، هر وقت مرا به تلویزیون دعوت می کردند نمی رفتم و نمی گذارم از جلسات ما تصویربرداری شود. هیچ وقت مصاحبه نمی کردم تا الان هم راجع به مداحی مصاحبه نکردم. و در واقع این مصاحبه شما از اولین مصاحبه های من است. برای حاج آقا مجتبی لازم دانسته ام تا درباره ایشان حرف هایی را بگویم آن هم به دلیل اینکه احساس کردم شاید بشود گوشه مختصری از زوایای زندگی این مرد الهی باز شود.

آن زمان در اثر آن فشارهای رسانه ای من واقعاً خسته شده بودم و قصد داشتم تا این کار را رها کنم یا اینکه بخشی از آن را اجازه بدهم پخش بشود. به هیچ کس هم نگفته بودم و شاید دو نفر می دانستند که آنها هم ارتباطی با حاج آقا نداشتند و حاج آقا هم اطلاعی نداشتند. در آنجا نشستم و حاج آقا فرمودند این کار را نکن! و دقیقا به مورد آن اشاره کردند. این فرموده حاج آقا برای من بسیار عجیب بود. من ماجرا را برای حاج آقا توضیح دادم و ایشان فرمودند که اجازه نده تا بحث رسانه ای توسعه پیدا کند. فرمودند کسی ممکن است حرف بزند، اما عمل نکند، اما من عمل کرده ام و بعد به تو سفارش می کنم.

در یک جلسه ای فرمودند من این حرف ها را که به شما می زنم از قبل آنها را در خانه ام پیاده کرده ام و به همین خاطر هم بود که ما به راحتی حرف های ایشان را می پذیرفتیم. برای مثال کسی قصد رفتن به خارج از کشور را داشت و همه کارهای خود را برای رفتن انجام داده بود و زمانی که پیش حاج آقا رفت با یک کلام «به صلاح شما نیست» منصرف شد. ایشان اگر امر و نهی و یا توصیه ای می کردند، خود ایشان عامل بودند و یکی از بهترین تعبیرات درباره ایشان همان فرمایش مقام معظم رهبری است که ایشان را «عالم عامل ربانی» خواندند.

Image result for ‫مجتبی تهرانی‬‎

گوشه ای از منبر حاج آقا مجتبی

راه غلبه بر نفس، محاسبه است، بعضی اولیای خدا یک دفتری همراه خود داشتند و هر کاری که می کردند می نوشتند، در آخر روز هم نشسته و حساب کارهای خود را می کردند که ما در این روز چه کردیم، چه مقدار اطاعت خداوند متعال را نمودیم، چه مقدار سرپیچی و نافرمانی کردیم. امام موسی کاظم علیه السلام فرمودند: لیس منا من لم یحاسب نفسه فی کل یوم فان عمل خیرا استزاد الله منه و حمد الله علیه و ان عمل شرّا استغفرالله منه و تاب الیه؛۱

از ما نیست کسی که هر روز به حساب نفس خود نرسد؛ پس اگر کار خوبی انجام داده بود خدا را شکر کند و از خدا بخواهد که آن کار را بیشتر و بهتر بتواند انجام دهد و اگر کار بدی انجام داده بود استغفار و توبه نماید. حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: لا یکون العبد مؤمنا حتی یحاسب نفسه اشد من محاسبه الشریک شریکه و السید عبده؛۲ انسان مؤمن نخواهد بود، تا این که به حساب نفسش برسد؛ شدیدتر از حسابرسی شریک با شریکش و مولی با بنده اش. امام جعفر صادق علیه السلام نیز فرمودند: القلب حرم الله، فلا تسکن حرم الله غیر الله؛۳ قلب، حرم خداوند متعال است پس در حرم او غیر او را ساکن مکن.

گاهی هواپیما برای فرود آمدن به طرف فرودگاه می آید ولی به خلبان پیغام می دهند به علت شلوغ بودن و فرود هواپیماهای زیادی در فرودگاه، فعلا فرود آمدن ممکن نیست. شب قدر هم، ملائکه بر قلب ما نازل می شوند لکن جای خالی برای فرود آمدن پیدا نمی کنند (زیرا قلب ما پر از محبت دنیا، خانه، ماشین، پست و مقام، پول و ثروت و حب معروفیت و مشهوریت و. .. است) لذا بر می گردند. قلب خودت را از غیر خدا خالی کن تا نور خدا و ملائکه خدا بر قلب تو نازل شود. شخصی به حضرت امیر مؤمنان علی علیه السلام عرض کرد: شما چگونه به این مقام رسیدید؟ حضرت فرمودند: جلوی در خانه دل نشستم و غیر خدا را راه ندادم.

در کندوی زنبورها همیشه چند زنبور ایستاده اند و اگر اجنبی یا زنبوری که روی گل های بدبو نشسته بخواهد داخل شود، جلوی او را می گیرند و نمی گذارند داخل شود، ما هم باید از این زنبورها یاد بگیریم. شخصی نزد آیت الله العظمی اراکی رحمه الله آمد و تقاضای موعظه کرد، آقا از او پرسیدند: شغلت چیست؟ گفت: نجّار. آقا به او فرمودند: یک در هم برای خود بساز و بگذار جلوی دلت!

ای یکدله و صد دله، دل یک دله کن              مهر دگران را ز دل خود یله کن
روزی گنجشک نری نزد حضرت سلیمان علیه السلام آمد و عرض کرد: این گنجشک ماده به من توجهی نمی کند، هر چه من به او محبت دارم در عوض او به من بی محبتی می کند. حضرت از گنجشک ماده بازخواست کرد، گنجشک ماده گفت: دروغ می گوید که به من محبت دارد، یکی دیگر را هم زیر سر دارد و دوست می دارد! حضرت سلیمان زار زار گریه کرد. می دانی چرا؟ یعنی: خدایا نکند در قلب ما هم، غیر تو جای گرفته باشد؛۴

طلبه باید علاوه بر درس، اهل نوافل، مستحبات و تعقیبات نماز باشد. استاد ما حضرت آیت الله حاج شیخ علی اکبر برهان رحمه الله می فرمودند: انسان باید عبادات مستحبی را در طول سال حداقل یک بار هم شده نوبر کند و (بچشد) مثل میوه ای که انسان هر سال نوبر می کند. وقتی که نماز اول ماه می خوانی، مفاتیح را بردار و مناسبت ها و اعمال آن ماه را هم ببین و عمل کن. قرآن و مفاتیح نباید از کنار سجاده شما دور باشد. مقدسی باید متوسط باشد، این طور نباشد که اصلا تعقیبات نماز یا نماز شب و اعمال مستحبی را نخواند و یا این که تمام اوقات خود را به این گونه اعمال بگذارد؛ یا وقتی به قم می رود به مسجد جمکران نرود و این طور هم نباشد در ایام درسی، کلاس و درس و بحث خود را تعطیل و مثلا عازم قم و جمکران و یا دیگر عتبات عالیات شود.

Image result for ‫مجتبی تهرانی‬‎

 

نظر دهيد