معروف ترین عکس شهید

همه ما با این عکس خیلی خوب آشنائیم.

هر جا نامی از شهید و شهادت باشد ، حتما این عکس زیبایی که تمام و کمال از مظلومیت خون شهدا و مفهوم عمیق شهادت سخن آشکار می گوید ، را دیده ایم و دلمان عجیب برای غربت شهدا می گیرد. 

 شهید امیر حاج امینی…

 بیسیم چی لشگر ۲۷ محمد رسول الله… .

 از مظلومیتش همین که هیچ مطلبی را در مورد زندگی نامه اش و یا وصیت نامه اش نمی یابی… .

ولی تاریخ شهادتش ۱۰ اسفند ماه ۱۳۶۵ و محل شهادتش کربلای شلمچه بوده است.

معرفی شهید

خستگی نداشت. می گفت من حاضرم تو کوه با همه تون مسابقه بذارم، هر کدوم خسته شدین، بعدی ادامه بده… اینقدر بدن آماده ای داشت که تو جبهه گذاشتنش بیسیم چی. بیسیم چی (شهید) پور احمد…
اصلاً دنبال شناخته شدن و شهرت نبود. به این اصل خیلی اعتقاد داشت که اگه واقعاً کاری رو برای خود خدا بکنی، خودش عزیزت می کنه. آخرش هم همین خصلتش باعث شد تا عکس شهادتش اینطور معروف بشه.
هر کار می کرد، برا خدا می کرد؛ اصلاً براش مهم نبود کسی خبردار می شه یا نه! عجیب نسبت به بچه های یتیم هم حساس بود، کمک به یتیمان هیچوقت فراموشش نمی شد…
یه بار که تو منطقه حسابی از بچه ها کار کشیده بود و به قول معروف عرقشون رو در آورده بود، جمعشون کرد و بهشون گفت: “نکنه فکر کنین که فلانی ما رو آموزش می ده، من خاک پاهای شماهام. من خیلی کوچیکتر از شماهام… اگه تکلیف نبود هرگز این کار رو نمی کردم….”
ولی دلش رضا نداده بود و با گریه از همه خواست که دراز بکشن. همه تعجب کرده بودن که می خواد چیکار کنه. همه که خوابیدن اومد پایین پای تک تک بچه ها و دست می کشید به کف پوتین بچه ها و خاکش رو می مالید رو پیشانیش…. می گفت: من خاک پای شماهام ….
داداشش می گه: یه بار نشسته بودم کنار مزارش؛ دیدم یه جوون اومد سر مزار و بهم گفت: شما با شهید نسبتی دارین؟ با اصرارش گفتم برادرشم. همینکه اینو شنید، گفت: ما اول مسلمون نبودیم، اما با اجبار مسلمون شدیم ولی از ته دلمون راضی نبودیم و شک داشتیم. تا یه بار اتفاقی عکس این شهید رو دیدم. واقعاً حس می کردم داره باهام حرف می زنه؛ طوری تاثیر روم گذاشت که از ته قلبم به اسلام ایمان آوردم و از اون به بعد همش سر مزارش میام….
بعد شهادتش یه نامه به دستمون رسید که چند روز قبل از شهادتش نوشته بود، اولش اینطور شروع می شد: “از اینکه به این فیض عظیم الهی نایل شدم، خدا را بسیار شکر گذارم…..”
دفعه آخری موقعی بود که بچه ها یک به یک جلو می رفتن و بر می گشتن. یه بار دیدیم امیر بلند شد که بره تو خط. یکی بهش گفت: حاجی! الان نوبت منه… ولی امیر گفت: نه! حرف نباشه، این دفعه من می رم…..
همین دفعه بود که با خوردن یه خمپاره شهید شد.


احسان رجبی، عکاس این صحنه اینطور تعریف می کنه:

بچه ها خیلی روحیه شون کسل بود؛ آتیش شدید دشمن هم مزید علت خستگی بچه ها شده بود. یه دفعه صدای شادی بچه ها بلند شد. برگشتم، دیدم پوراحمد و امیر و چند نفر دیگه اومدن خط برا سرکشی، بچه ها انقدر به اینا علاقه داشتن که روحیه شون کلاً عوض شد. ۱۰ ، ۲۰ دقیقه بیشتر نگذشته بود که یه خمپاره پشت خاکریز خورد، گرد و خاک عجیبی بلند شده بود؛ همینکه گرد و غبار نشست دوربینم رو برداشتم تا ببینم چه خبره. رفتم جلوتر که این صحنه رو دیدم. دو تا عکس ازش گرفتم، یکی از تموم بدنش، یکی از صورتش (همون عکس معروف) یه قطره خون رو لبش بود. دیدم امیر تو اون حالت تا حال خودشه و داره زیر لب زمزمه ای می کنه. رفتم جلوتر ولی متوجه حرفش نشدم. همون موقع بود که دیگه شهید شد….

هیچ وقت فکر نمی کردم که عکسی که می گیرم به این اندازه مشهور شود. خوشحالم از این که این عکس آرامش خاطری است برای همه خانواده های شهدا. آنها که عکس و تصویری از شهادت فرزندانشان ندارند و نمی دانند چه حالی داشته وقی به شهادت رسیده است. وقتی خانواده های شهدا آرامش و زیبایی شهید حاج امینی را می بینند قطعاً تسلی پیدا می کند.

گفته می شود تا کنون هشتصد هزار نسخه از این عکس چاپ شده است اما من نمی دانم، الان مادر این شهید کجاست؟ شنیده ام از تهران کوچ کرده است. پدر شهید، فوت کرده و مادرش در یکی از روستاهای ساوه به سر می برد. نمی دانم آیا کسی به مادر او سر می زند یا نه؟
دوست دارم یک روز با دوربین سراغ این مادر بروم، مادری که فرزندش، با آرامشی ملکوتی، آنچنان زیبا به شهادت رسیده و با تصویرش خیلی ها اگر خودمانی بخواهم بگویم؛ صفا می کنند.

وصیت نامه

سلام بر خدا و شهیدان خدا و بندگان پاک و مخلص او.

بعد از مدت ها کشمکش درونی که هنوز هم آزارم می دهد، برای رهایی از این زجر، به این نتیجه رسیده ام و آن در این جمله خلاصه می شود: خدایا! عاشقم کن.

از این که بنده بد و گنه کار خدایم، سخت شرمنده ام و وقتی یاد گناهانم می افتم، آرزوی مرگ می کنم؛ ولی باز چاره ام نمی شود. به راستی که (ان الانسان لفی خسر) هیچ برگ برنده ای ندارم که رو کنم؛ جز این که دلم را به دو چیز خوش کرده ام؛

یکی این که با این همه گناه، دوباره مرا به سرزمین پاک و اخلاص و صفا و محبت باز گرداند؛ پس لابد دوستم دارد و سر به سرم می گذارد؛ هر چند که چشم دلم کور است و نمی بینم و احساسش نمی کنم؛ اگر چنین نبود، پس چرا مرا به این جا آورد؟

دوم این که قلبی رئوف و مهربان دارم و با همه بدی هایم، بسیار دلسوزم. لحظه ای حاضر به تحمل هر گونه رنجی می شوم؛ بله به این دو چیز دلم را خوش کرده ام.

پس ای پروردگار من! اگر دوستم داری که مرا به این جا آورده ای، پس مرا به آرزویم که… برسان و یا به این خاطر که نمی توانم باعث رنجش کسی شوم، پس بیا و مرا مرنجان و خشنودم کن و مرا با خودت… .

دنیا برای ضعیف نفسان، یک گرداب هلاکت است. اگر لحظه ای به خودمان واگذارده شویم، وای بر ما که دیگر نابودیمان حتمی است. خوشا آن کس که به یاری او، در این گرداب هلاک گردد.

ای حسین!

ای مظلوم کربلا!

ای شفیع لبیک گویان! ندای هل من ناصرت را من نیز لبیک گفتم (به خواست او) شفاعتم کن و مگذار در این گرداب هلاکت هلاک گردم و ای خدا… .

بسیار بد و ضعیفم و در مقابل گناه، یارای مقاومت ندارم؛ زیرا هنوز نشناختمت و حتی در راه شناختت نیز زحمت نکشیده ام؛ زیرا ضعیف و پایبند به این دنیایم و نمی توانم از خوشی ها و آسایش های محض و پوشالی این دنیا دل بکنم و در راه شناختت سختی کشم؛ سختی ای که پر از شیرینی و لذت است؛ ولی افسوس که این سختی و حلاوت نصیبم نمی گردد.

خالقا! تو را به خودت قسم، تو را به پیامبران و امامان زجر کشیده و معصومت قسم، بسیار عاشقم کن.

اگر چنین کنی که از دریای رحمت و کرامتت چیزی کاسته نمی شود و زیانی به تو نمی رسد.

همه آرزویم این است که ببینم از تو رویی

چه زیان تو را که من هم، برسم به آرزویی

اگر چنین کنی، دیگر هیچ نخواهم؛ چون همه چیز دارم. می دانم اگر چنین کنی، از این بند، رهایی یافته و دیگر به سویت پر… .

خدایا! دل شکسته و مهربانم را مرنجان.

تو خود گفتی که به دل شکستگان نزدیکم؛ من نیز دل شکسته دارم.

ای کسانی که این نوشته را یا بهتر بگویم این سوز دلم و این درد دل نمی دانم چه بگویم این تجربه تلخ و یا این وصیت نامه یا این پیام و یا در اصل این خواهش و تقاضای عاجزانه را می خوانید، اگر من به آرزویم رسیدم و دل از این دنیا کندم، بدانید که نالایق ترین بنده ها هم می توانند به خواست او به بالاترین درجات دست یابند؛ البته در این امر شکی نیست؛ ولی بار دیگر به عینه دیده اید که یک بنده گنه کار خدا به آرزویش رسیده است.

یا رب زِ کرم، بر من درویش نگر

هر چند نیَم لایق بخشایش تو

بر حال من خسته دل ریش نگر

حال که به عینه دیدید، شما را به خدا قسم، عاجزانه التماس و استدعا می کنم بیایید و به خاکش بیفتید؛ زار زار گریه کنید و امیدوار به بخشایش و کرمش باشید و با او آشتی کنید؛ زیرا بیش از حد مهربان و بخشنده است. فقط کافی است یک بار از ته دل صدایش کنید؛ دیگر مال خودتان نیستید و مال او می شوید؛ دیگر هر چه می کند، او می کند و هر کجا می برد، او می برد؛ ولی در این راه، آماده و حاضر به تقبل هر گونه سختی و رنج، همانند مظلوم کربلا حسین و پیامدار او زینب باشید؛ هر چند که سختی و رنج های ما در مقایسه با آنها نمی تواند قطره ای در مقابل دریا باشد. بله، خداگونه شدن، مشقات و مصائب دارد.

۲۶۲ نظر

 1. ناشناس می‌گه:

  وصیتنامه شون فوق العاده بود

 2. امير شهباز می‌گه:

  انشاالله همه بتونیم راه این عزیززان که بهترین چیز را که جان است نثار کردند ادامه بدهیم

 3. fatemeh می‌گه:

  من خیلی شهیدهای کشورم رو دوست دارم و میدونم که مدیونشون هستم نه تنها من بلکه همه ملت ایران به شهیدان مدیون هستیم… امیدوارم بتونیم پیششون سرمون رو بالا بگیریم 

 4. امیــــــــــرحسین می‌گه:

  پِندار ما این است که شهدا رفته اند و ما مانده ایم ، اما حقیقت این است که شهدا مانده اند و زمان ، ما را با خود برده است .

  زندگی کردن با مُردن معنا می یابد ، کلید ماجرا در مردن است نه زندگی کردن .

 5. امیــــــــــرحسین می‌گه:

  خوندن برخی از جملات آدم رو بفکر فرو میبره و این سوال رو همچنان بدون پاسخ میگذاره که : آیا مردان شهادت رو برای خودشون انتخاب میکنند یا اینکه این شهادته که مردان شایسته اش رو گلچین میکنه …

  منبع یکـ گیله مرد

  ==========

  دیروز از هر چه بود گذشتیم و امروز از هر چه بودیم گذشتیم …

  آنجا پشت خاکریز بودیم و اینجا در پناه میز…

  دیروز دنبال گمنامی بودیم و امروز تلاش می کنیم ناممان گم نشود …

  جبهه بوی ایمان میداد و اینجا ایمانمان بو می دهد …

  آنجا روی درب اطاقمان می نوشتیم : یا حسین فرماندهی از آن توست، اینجا می نویسیم بدون هماهنگی وارد نشوید …

  الهی نصیرمان باش تا بصیر گردیم

  و بصیرمان کن تا از مسیر بر نگردیم

  و آزادمان کن تا اسیر نگردیم …

 6. مهیلا می‌گه:

  سلام بر شهید امیر حاج امینی
  من خیلی شرمنده شما شهدا هستم 
  ۲۶ اسفند ماه سال ۹۴ عازم کربلای معلی هستم و ان شاءا…اگر قابل باشم به نیابت از شهدا و مخصوصا این شهید مظلوم نایب الزیاره خواهم بود. 
  دست ما رو هم بگیرید ما رو دعا کنید

 7. ناشناس می‌گه:

  به نظر هر دو عکس یکی هستند. از روی رگه خون در دوطرف ابرو و از روی سربند تاخورده و از روی زلف اینطور است. یادش بخیر و یاد شهید پوراحمد.

 8. یگانه می‌گه:

  فقط میگم خیلی مرد بودین

 9. حسین ملکی زرنق می‌گه:

  دوست عزیز که گفتی عکس بالا باعکس پائین فرق داره،بالاخره عکس شهیده،بجای ایرادگرفتن ازعکس بهتره عیبهای خودمونو برطرف کنیم تاشرمنده شهدا نشیم…شهادت لیاقت میخوادکه هرکسی نصیبش نمیشه،خوش به سعادتشون…

 10. حسین می‌گه:

  سلام به خون پاک شهیدان،من عکس این شهیدوندیده بودم نصف شب کلی گریه کردم امیدوارم آخرت شفاعتمون کنند…شرمنده همه شهدا هستیم.

 11. صابر می‌گه:

  عموی منم شهید شده خوش به حالشون .شادی روح همه ی شهدا صلوات

 12. دوست می‌گه:

  چرا اون عکس اصلی ک چهره شهید هست،سرش روی شانه راست خم شده ولی عکسی ک تمام قد هست، سرشهید روی شانه چپ خم شده؟؟ یعنی عکاس سر شهید رو خم کرده؟ تازه من هرچی دقت کردم خونی ک رو یقه و جلوی لباسش ریخته، توی اون عکس تمام‌قد نیست! احساس می‌کنم این دوتا عکس از دو شهید مختلفه ک البته بهم شبیهن. ولی نه شایدم اشتباه می‌کنم. بهرحال ک فوق‌العاده است و مصداق کامل سخن شریعتی بزرگ: “یک شهید را نمی‌بینی ک چ شیرین و چ آرام می‌میرد؟؟!! برای آنها که به روزمرگی خو کرده اند مرگ فاجعه ی هولناک و شوم زوال است؛ گم شدن در نیستی است..”.

 13. نغمه می‌گه:

  بسم الله الرحمن رحیم….. واقعناهم همین طوره ….
  شهدا شرمنده ایم

 14. رسول حاجی می‌گه:

  به نظر من این عکسها را باید در بهترین قابها نگهداری کنیم تاوقت دشمنی می خواست به کشورمان حمله کنه بادیدن این شهدا محکم بایستیم واز خاک کشور عزیزمون دفاع کنیم

 15. یه دوست می‌گه:

  فقط ازشون میخوام که دست منم بگیرن و بهراهشون هدایت کنن.همین

 16. فرزین می‌گه:

  انان رفتند و فدای مردم شدن ان وقت ما توقع داریم مردم فدای ما بشن
  این کجاو ان کجا

 17. مریم عنایتی می‌گه:

  شهدا مظهر پاکی و ایمان خوشا به حالتان

 18. محمد می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم شهدا شرمنده ایم  شهدا شرمنده ایم این شهید حاج امینی عموی رفیقمونه بچه ساوه مادر این شهید تو روستای علیشار زندگی میکنه و اخرین جملم اینه که ادامه راه شهدا باشیم زنده باد ایران زنده باد ولایت فقیه

 19. سلام بر شهیدان خوشا به حال انان که شهید شدند کاش ما هم مثل انان بودم خدایا تمام جوانان ایران را موفق کن خدایا به ما هم کمک کن تا موفق شویم من لیسانس مددکاری اجتماعی دارم وبیکارم هر کس مطلب من را میخواند ومی تواند کمکمان کند بامن تماس بگیر خدایا اجرش بدهد شماره تلفن من۰۹۱۵۷۲۲۵۳۶۷

 20. محمد بیگلری سیار می‌گه:

  خدایا ما را به حق این شهیدان به حق خون پاکشان فقط ببخش

 21. فاطمه می‌گه:

  سلام به آنان که ندای هل من ناصرت ینصرنی را شنیدند کاش ما هم چون شما عشق حسینی درونمان به پا شودودر همه حال در راس حرم عشق ورزی باشیم و باشما همراه،آرزوی شهادت رابا تمام عشق در دلو جان پرورده ایم،به سبک مادرمان زهرا(س)،و تمنای شفاعت را از همه شهداء درخواست داریم.با همه گناهکارییمان خوف و رجء در دل داریم.السلام علیک یا ابا عبدالله یا فاطمهالزهرا.

 22. امیرحسین می‌گه:

  کلا عادت دارم از مطالب طولانی نخونده بگذرم
  ولی این مطلب خیلی منو جذب کرد و تا اخرش خوندم
  بسیار زیبا و تاثیر گذار

 23. شقايق می‌گه:

  درود خدا به همه شما شهیدان بزرگ مرد والامقام آسمانی .

 24. مطیع پور -اراک می‌گه:

  ای ۱۷۵ شهید غواص . شما و خاطره شما همیشه در دل ما موج می زند تا بگویم شهدا هستند که ایران امروز به قدرت برگ منطقه تبدیل شده است . شهدا هستند که امروز امریکا از روز عجز با ما مذاکره می کند . و شهدا هستند که آوای وطنم ایران را با سر بلندی و سر فرازی فریاد می کشیم . روحتات شاد شاد

 25. رضا می‌گه:

  سلام فقط میتونم بگم شرمنده

 26. مهتاب می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم از همه تون التماس دعا داریم تو رو به خدا در حق ما هم دعا کنید

 27. فرزاد بهرامی می‌گه:

  دورد بر مردان مرد

 28. خاک پای شهدا می‌گه:

  تورو به امام زمان قسمتون میدم مارو ببخشید نمک خوردیم نمک دون شکوندیم
  شهدا شرمنده ایم

 29. yaseen می‌گه:

  افتخارم اینه که همشهریمه
  شرمندشونیم همه همه همه همه

 30. مجتبی از سلامه می‌گه:

  ای کسانی که امروز در نازونعمت وآسایش زندگی میکنید این آسایش از برکت خون شهداست (حرمت  خون شهدا را نگه دارید)                                                                                     روحشان شاد

 31. فرشید می‌گه:

  درود بر دلاور مردان غیور

 32. شهید امیر حاج امینی می‌گه:

  بسم رب شهدا ,امیرجانم تموم زندگیمه

  ,خوش به سعادتت امیرجانم,
  تورو به مادرمون فاطمه زهرا (س) شفاعتمون رو پیش خدای مهربون کن,
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  التماس دعای فرج و شهادت

 33. علیرضا می‌گه:

  من که غرق گناهم ولی واقعن شهداجیگرداشتن کاشکی منم بتونم توبه کنم

 34. علی می‌گه:

   به خاطر این که جان  اونو دادین ممنونیم

 35. علی می‌گه:

  به خواطر کار هایی که کردین ممنون

 36. علی می‌گه:

  کاش همه قدرتاونو بدونن

 37. رسول بیدار اردبیل می‌گه:

  بسم رب الشهدا. شهدا شرمنده ایم 

 38. لیدا می‌گه:

  هر چی هم خوبی کنیم جواب خون شهیدان نمی شود

 39. حسینی می‌گه:

  خدایش دهد اجروصدآفرین.

 40. کریم ضفری می‌گه:

  انها چه کردندوماچه میکنیم………افسوس

 41. ناشناس می‌گه:

  اینا مرد بودن که رفتن برای ما جنگیدن .تا ما راحت باشیم .راحت زندگی کنیم .درود بر شرفشون

 42. مثل هیچ کس می‌گه:

  فقط میتونم بگم شرمنده ایم

 43. fahime می‌گه:

  یادش بخیر تو سنگرا دل آشنایی دیگه داشت، نماز شبای سنگرا حال و هوای دیگه داشت ادش بخیر چفیه‌ها سربندای سرخ و سفید که روش نوشته بود حسین، زینب و عباس شهید

  یاد شهیدان بخیر…

 44. زهرا می‌گه:

  من عاشق این شهیدم

 45. محمد حسن می‌گه:

  کاش کسی قدربدونه

 46. ایدا می‌گه:

  سلام ما هر کاری کنیم در برابرشون شرمنده ایم اما امیدواریم زحمت هاشون رو هدر ندیم یعنی هیچ کی هدر نده با رفتار حفظ چادر و حجابمون
  بلاخره یه روز این حرف ها اثر میکنه

 47. ابولفضل می‌گه:

  گریهههههههههههههههههههههههههههههههههههه

 48. محمد می‌گه:

  مدیون همشونیم(باتبادل لینک موافقی)

 49. م. می‌گه:

  تنها میتونم بگم که خوش به حال شهدا 

 50. بیسیم چی می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم….

  دلگیر از این زمان….

  در عرصه جنگ بر جهان تاختیم           در  جنگ نرم قافیه را باختیم

 51. جعفر می‌گه:

  شهیدان افتخار دنیا مون هستند خدا توفیق شناختشون رو به همه بده

 52. رباب خانمحمدی فرد می‌گه:

  با درود و سلام به روح پاک همه شهدا ، اگر خاطره ای از شهید با غیرت اردبیلی شهید رحیم رضایی گرجانی دارید روی سایت بگذارید ممنونم

 53. hasn می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم

 54. فرهاد مشهدی می‌گه:

  که زجان کاشتند مردم پیش 

 55. رامين می‌گه:

  الله اکبر

 56. لیلا می‌گه:

  سلام ….واقعا کاش مسیر همه جوونای مسلمونمون همینا باشه …
  جهاد در راه خدا….
  ب منم سر بزنید ممنون میشم…

 57. رامین می‌گه:

  شهیدان عزیز راهتان با افتخار ادامه دارد اگه قابل باشیم، فقط از نظر حجاب برخی از خانمها شرمنده ام، هر چند اونها هم فرزندان این سرزمینند و اگر جاش برسه از این وضعیت خارج میشن 

 58. بی نام می‌گه:

  واقع ممنونیم

 59. وحیده می‌گه:

  ما زندگی هامون رو مدیون شهدا هستیم…

  روحشان شاد…
  الفاتحه من الاخلاص

 60. نرگس می‌گه:

  آنان که رفتند کاری حسینی کردند…
  زینب وار پاسدار حرمت خونشان باشیم…

 61. فاطمه می‌گه:

  فقط شرمنده ایم همین

نظر دهيد