معروف ترین عکس شهید

همه ما با این عکس خیلی خوب آشنائیم.

هر جا نامی از شهید و شهادت باشد ، حتما این عکس زیبایی که تمام و کمال از مظلومیت خون شهدا و مفهوم عمیق شهادت سخن آشکار می گوید ، را دیده ایم و دلمان عجیب برای غربت شهدا می گیرد. 

 شهید امیر حاج امینی…

 بیسیم چی لشگر ۲۷ محمد رسول الله… .

 از مظلومیتش همین که هیچ مطلبی را در مورد زندگی نامه اش و یا وصیت نامه اش نمی یابی… .

ولی تاریخ شهادتش ۱۰ اسفند ماه ۱۳۶۵ و محل شهادتش کربلای شلمچه بوده است.

معرفی شهید

خستگی نداشت. می گفت من حاضرم تو کوه با همه تون مسابقه بذارم، هر کدوم خسته شدین، بعدی ادامه بده… اینقدر بدن آماده ای داشت که تو جبهه گذاشتنش بیسیم چی. بیسیم چی (شهید) پور احمد…
اصلاً دنبال شناخته شدن و شهرت نبود. به این اصل خیلی اعتقاد داشت که اگه واقعاً کاری رو برای خود خدا بکنی، خودش عزیزت می کنه. آخرش هم همین خصلتش باعث شد تا عکس شهادتش اینطور معروف بشه.
هر کار می کرد، برا خدا می کرد؛ اصلاً براش مهم نبود کسی خبردار می شه یا نه! عجیب نسبت به بچه های یتیم هم حساس بود، کمک به یتیمان هیچوقت فراموشش نمی شد…
یه بار که تو منطقه حسابی از بچه ها کار کشیده بود و به قول معروف عرقشون رو در آورده بود، جمعشون کرد و بهشون گفت: “نکنه فکر کنین که فلانی ما رو آموزش می ده، من خاک پاهای شماهام. من خیلی کوچیکتر از شماهام… اگه تکلیف نبود هرگز این کار رو نمی کردم….”
ولی دلش رضا نداده بود و با گریه از همه خواست که دراز بکشن. همه تعجب کرده بودن که می خواد چیکار کنه. همه که خوابیدن اومد پایین پای تک تک بچه ها و دست می کشید به کف پوتین بچه ها و خاکش رو می مالید رو پیشانیش…. می گفت: من خاک پای شماهام ….
داداشش می گه: یه بار نشسته بودم کنار مزارش؛ دیدم یه جوون اومد سر مزار و بهم گفت: شما با شهید نسبتی دارین؟ با اصرارش گفتم برادرشم. همینکه اینو شنید، گفت: ما اول مسلمون نبودیم، اما با اجبار مسلمون شدیم ولی از ته دلمون راضی نبودیم و شک داشتیم. تا یه بار اتفاقی عکس این شهید رو دیدم. واقعاً حس می کردم داره باهام حرف می زنه؛ طوری تاثیر روم گذاشت که از ته قلبم به اسلام ایمان آوردم و از اون به بعد همش سر مزارش میام….
بعد شهادتش یه نامه به دستمون رسید که چند روز قبل از شهادتش نوشته بود، اولش اینطور شروع می شد: “از اینکه به این فیض عظیم الهی نایل شدم، خدا را بسیار شکر گذارم…..”
دفعه آخری موقعی بود که بچه ها یک به یک جلو می رفتن و بر می گشتن. یه بار دیدیم امیر بلند شد که بره تو خط. یکی بهش گفت: حاجی! الان نوبت منه… ولی امیر گفت: نه! حرف نباشه، این دفعه من می رم…..
همین دفعه بود که با خوردن یه خمپاره شهید شد.


احسان رجبی، عکاس این صحنه اینطور تعریف می کنه:

بچه ها خیلی روحیه شون کسل بود؛ آتیش شدید دشمن هم مزید علت خستگی بچه ها شده بود. یه دفعه صدای شادی بچه ها بلند شد. برگشتم، دیدم پوراحمد و امیر و چند نفر دیگه اومدن خط برا سرکشی، بچه ها انقدر به اینا علاقه داشتن که روحیه شون کلاً عوض شد. ۱۰ ، ۲۰ دقیقه بیشتر نگذشته بود که یه خمپاره پشت خاکریز خورد، گرد و خاک عجیبی بلند شده بود؛ همینکه گرد و غبار نشست دوربینم رو برداشتم تا ببینم چه خبره. رفتم جلوتر که این صحنه رو دیدم. دو تا عکس ازش گرفتم، یکی از تموم بدنش، یکی از صورتش (همون عکس معروف) یه قطره خون رو لبش بود. دیدم امیر تو اون حالت تا حال خودشه و داره زیر لب زمزمه ای می کنه. رفتم جلوتر ولی متوجه حرفش نشدم. همون موقع بود که دیگه شهید شد….

هیچ وقت فکر نمی کردم که عکسی که می گیرم به این اندازه مشهور شود. خوشحالم از این که این عکس آرامش خاطری است برای همه خانواده های شهدا. آنها که عکس و تصویری از شهادت فرزندانشان ندارند و نمی دانند چه حالی داشته وقی به شهادت رسیده است. وقتی خانواده های شهدا آرامش و زیبایی شهید حاج امینی را می بینند قطعاً تسلی پیدا می کند.

گفته می شود تا کنون هشتصد هزار نسخه از این عکس چاپ شده است اما من نمی دانم، الان مادر این شهید کجاست؟ شنیده ام از تهران کوچ کرده است. پدر شهید، فوت کرده و مادرش در یکی از روستاهای ساوه به سر می برد. نمی دانم آیا کسی به مادر او سر می زند یا نه؟
دوست دارم یک روز با دوربین سراغ این مادر بروم، مادری که فرزندش، با آرامشی ملکوتی، آنچنان زیبا به شهادت رسیده و با تصویرش خیلی ها اگر خودمانی بخواهم بگویم؛ صفا می کنند.

وصیت نامه

سلام بر خدا و شهیدان خدا و بندگان پاک و مخلص او.

بعد از مدت ها کشمکش درونی که هنوز هم آزارم می دهد، برای رهایی از این زجر، به این نتیجه رسیده ام و آن در این جمله خلاصه می شود: خدایا! عاشقم کن.

از این که بنده بد و گنه کار خدایم، سخت شرمنده ام و وقتی یاد گناهانم می افتم، آرزوی مرگ می کنم؛ ولی باز چاره ام نمی شود. به راستی که (ان الانسان لفی خسر) هیچ برگ برنده ای ندارم که رو کنم؛ جز این که دلم را به دو چیز خوش کرده ام؛

یکی این که با این همه گناه، دوباره مرا به سرزمین پاک و اخلاص و صفا و محبت باز گرداند؛ پس لابد دوستم دارد و سر به سرم می گذارد؛ هر چند که چشم دلم کور است و نمی بینم و احساسش نمی کنم؛ اگر چنین نبود، پس چرا مرا به این جا آورد؟

دوم این که قلبی رئوف و مهربان دارم و با همه بدی هایم، بسیار دلسوزم. لحظه ای حاضر به تحمل هر گونه رنجی می شوم؛ بله به این دو چیز دلم را خوش کرده ام.

پس ای پروردگار من! اگر دوستم داری که مرا به این جا آورده ای، پس مرا به آرزویم که… برسان و یا به این خاطر که نمی توانم باعث رنجش کسی شوم، پس بیا و مرا مرنجان و خشنودم کن و مرا با خودت… .

دنیا برای ضعیف نفسان، یک گرداب هلاکت است. اگر لحظه ای به خودمان واگذارده شویم، وای بر ما که دیگر نابودیمان حتمی است. خوشا آن کس که به یاری او، در این گرداب هلاک گردد.

ای حسین!

ای مظلوم کربلا!

ای شفیع لبیک گویان! ندای هل من ناصرت را من نیز لبیک گفتم (به خواست او) شفاعتم کن و مگذار در این گرداب هلاکت هلاک گردم و ای خدا… .

بسیار بد و ضعیفم و در مقابل گناه، یارای مقاومت ندارم؛ زیرا هنوز نشناختمت و حتی در راه شناختت نیز زحمت نکشیده ام؛ زیرا ضعیف و پایبند به این دنیایم و نمی توانم از خوشی ها و آسایش های محض و پوشالی این دنیا دل بکنم و در راه شناختت سختی کشم؛ سختی ای که پر از شیرینی و لذت است؛ ولی افسوس که این سختی و حلاوت نصیبم نمی گردد.

خالقا! تو را به خودت قسم، تو را به پیامبران و امامان زجر کشیده و معصومت قسم، بسیار عاشقم کن.

اگر چنین کنی که از دریای رحمت و کرامتت چیزی کاسته نمی شود و زیانی به تو نمی رسد.

همه آرزویم این است که ببینم از تو رویی

چه زیان تو را که من هم، برسم به آرزویی

اگر چنین کنی، دیگر هیچ نخواهم؛ چون همه چیز دارم. می دانم اگر چنین کنی، از این بند، رهایی یافته و دیگر به سویت پر… .

خدایا! دل شکسته و مهربانم را مرنجان.

تو خود گفتی که به دل شکستگان نزدیکم؛ من نیز دل شکسته دارم.

ای کسانی که این نوشته را یا بهتر بگویم این سوز دلم و این درد دل نمی دانم چه بگویم این تجربه تلخ و یا این وصیت نامه یا این پیام و یا در اصل این خواهش و تقاضای عاجزانه را می خوانید، اگر من به آرزویم رسیدم و دل از این دنیا کندم، بدانید که نالایق ترین بنده ها هم می توانند به خواست او به بالاترین درجات دست یابند؛ البته در این امر شکی نیست؛ ولی بار دیگر به عینه دیده اید که یک بنده گنه کار خدا به آرزویش رسیده است.

یا رب زِ کرم، بر من درویش نگر

هر چند نیَم لایق بخشایش تو

بر حال من خسته دل ریش نگر

حال که به عینه دیدید، شما را به خدا قسم، عاجزانه التماس و استدعا می کنم بیایید و به خاکش بیفتید؛ زار زار گریه کنید و امیدوار به بخشایش و کرمش باشید و با او آشتی کنید؛ زیرا بیش از حد مهربان و بخشنده است. فقط کافی است یک بار از ته دل صدایش کنید؛ دیگر مال خودتان نیستید و مال او می شوید؛ دیگر هر چه می کند، او می کند و هر کجا می برد، او می برد؛ ولی در این راه، آماده و حاضر به تقبل هر گونه سختی و رنج، همانند مظلوم کربلا حسین و پیامدار او زینب باشید؛ هر چند که سختی و رنج های ما در مقایسه با آنها نمی تواند قطره ای در مقابل دریا باشد. بله، خداگونه شدن، مشقات و مصائب دارد.

۱۹۲ نظر

 1. احمدجانمحمدلو می‌گه:

  شهادت قسمت مامیشد ایکاش…..

 2. Abtin می‌گه:

  قربون غیرتت داداش درود بر شهدا

 3. یوسف می‌گه:

  از خدا میخوام که خون پاکت تو اون دنیا به شفاعتم بیاد.فدای اون همه غیرت و رشادتت

 4. کاظم می‌گه:

  داداش جونم تورو به خدا قسمت میدم واسم دعا کن بخودت قسم دیگه خسته شدم فقط دعا کن

 5. امیر رضا می‌گه:

  واقعا لیاقتش فقط شهادت بود

 6. سیدعلی حیات... می‌گه:

  السلام علیک یا صاحب الزمان..
  ضمن سلام و عرض ادب،
  نگاهم که به وصیت نامه شهید والامقام، و نظر بازدیدکنندگان افتاد..
  منقلب و دیوانه شدم.. قابل توصیف نیست..
  فقط بگویم.. برای سلامتی و تعجیل در فرج حضرت مهدی عج، یوسف زهراء (س) ، زیاد دعا کنید..
  یا اَمیرَالْمؤمنین.

  التماس دعا

 7. محسن گنجی می‌گه:

  دوسش دارم
  .خوش به حالش

 8. مهدی می‌گه:

  اولین نظر سنجی که زده زیبا ترین مرده تو فلان جهنم
  بدونه که مرده خودشه بیچاره این شهدا رو نمی تونی
  درک کنی خدا قدرت درک نداده نظر نده این ها از
  همه کس زنده ترند

 9. اشنا می‌گه:

  سلام هرچی بیشتربه عکست نگاه میکنم بیشترعاشقت میشم٬برام دعاکن حداقل شبیه شمابشم وبرام دعاکن توفیق شهادت روداشته باشم۰دوستدارت آشنا

 10. ایلیا می‌گه:

  بسیار زیبا شهید شده این عکس برنده جایزه زیبا ترین عکس از مرده توی استکهلم انتخاب شده

 11. ریحان می‌گه:

  فقط خدا کنه اون قدر بد نباشیم که روز قیامت ازمون رو برگردونن

 12. فاطمه می‌گه:

  شهدای عزیز همیشه سعی می کنم پسر کوچولویم را با شما آشنا کنم و او خیلی سوالها در مورد شهیدان می پرسد .من و او محتاج شفاعت شمائیم.

 13. زهرا می‌گه:

  سلام شهید عزیزم …………..شرمنده ام که این همه گنهکارم …………..شفاعت منو پیش خدا یکن و گره از مشکلاتم بگشا……………کمکم کن ………دستم را بگیر به کمککت احتیاج دارم………..اللهم ارزقنی شهاده فی سبیلک……….الهی آمین

 14. اشنا می‌گه:

  سلام توروبه خدانگاهم کن ودستم روبگیرداداش اخه توخودت خوب میدونی من چقدردوست دارم راستش ازاینکه چندبارفرصتش پیش اومدبیام جنوب ونیومدن چقدرناراحتم میشه باکسی که این روزی روتقسیم میکنه صحبت کنی من روهم دباره دعوت کنه۰کمکم کن اسیردام شیطون که هرجابرام پهنه نشم برام دعاکن دادش به مادرم زهرا که درکنارشان هستی سلام برسان وبگودعایم کنن۰دوست دارم

 15. اشنا می‌گه:

  سلام برادرعزیزم٬ وکسایی که داریداین مطلب رومیخونید برام خیلی دعاکنید
  فرداکنکوردارم محتاج دعای شما هستم

 16. واحدسعادتی می‌گه:

  جانم به فدایتان ای شیرمردان

 17. اشنا می‌گه:

  میتونست نره٬٬میتونست لحظات اخرعمرپدرومادرش کنارشون باشه٬ کنارمادری که توی بیمارستون  جون داد ٬یاازجونی خودش بیشتراستفاده میکردامااهزهمه چیزگذشت بیاییدپاروخونش نزاریم   چیززیادی ازمانخواستن فقط حجاب-شاای روحش صلوات‌‌‌‌‌…

 18. اشنا می‌گه:

  سلام منم این شهیدروخیلی دوست دارم   وهروقت میخوام خطایی کنم ازاین شهیدکه عکسش تواتاقمه خجالت میکشم راستی این شهیدازما امرفه معروف ونهی ازمنکرخواسته.شادی روحش صلوات

 19. امیرحسین می‌گه:

  سلام خوبی؟؟
  با اجازه این مطلب با ذکر منبع واسه وبلاگم کپی کردم حلال کنید..

 20. محمد می‌گه:

  به خدا ما چه کردیم در مقابل کار آنان که مردانی بی ادعا بودند؟؟؟؟!!!!!

 21. جواد سخنور می‌گه:

  ای کاش من هم لیاقت داشتم شهید میشدم به حالشون غبطه میخورم تو را خدا اگر راهی بلدید که شهادت تو اون زودتر نصیب میشد راهنمایی کنید .هر چند شهادت لیاقت میخواهد ولی خدا خیلی مهربون است .وقتی عکسشون را میبینم کلی به حال خودم گریه میکنم .بخاطر همین با فرزند شهید ازدواج کردم ولی هنوز نتونستم اون جور که دلم میخواد حق پدرش را بجا بیارم به همین جهت از خودم بدم میاد ……..۰۹۱۳۳۱۱۷۳۴۷

 22. کنیز زهرا می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم ماراهم دعا کنید شهید بشیم

 23. اردشیر می‌گه:

  برادر رشیدم سرت را بالا بگیر که تو فرزند شایسته ایرانى تو سرباز دلیر میهنى تو پاک و بى غرورى به تو و برادران دیگر شهیدم افتخار میکنم به خون پاکتان قسم که از خاک پاک ایرانمان در برابر دشمنان میهن دفاع خواهیم کرد پس آسوده بخوابید و در آرامش باشید که فرزندان ایران بیدار است . 
  درود و درودتان باد اى فرزندان ایران

 24. سعید می‌گه:

  بخدا چطور میتونیم اون دنیا نگاهشون کنیم چه رسد به طلب شفاعت به کجا داریم میریم ؟

 25. ناصرب می‌گه:

  به حق دینتون را عدا کردین

 26. عاطفه می‌گه:

  شیر مادر حلاله شان باشد

 27. مصطفی می‌گه:

  آسایشی که الان ما داریم مدیون خون پاک شیر مردانی هستیم که مرد بودند شرف داشتند غیرت داشتند نذاشتند خاک و ناموسشان بدست دشمنان بیفتد. امیدوارم  شرمنده ی خونشان نشویم .

 28. karimian می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم…

 29. نامدار می‌گه:

  گمان مبر که انها مرده اند انهاهمیشه زنده اند تا قیامت

 30. شادی می‌گه:

  الهی… به حق فاطمه و به حق حسین ما را از شهیدان راه خودت قرار بده
  و توفیق نوکری پسر فاطمه به ما عنایت بفرما

 31. گمنام می‌گه:

  خوش به سعادتشون.ان شالله ادامه دهنده راهشون باشیم

 32. گمنام می‌گه:

  خوش به سعادتشون.

 33. نیما می‌گه:

  با سلام و صلوات بر روح پرفتوح شهدا،واقعا شرمنده شهیدان هستیم،کاش یکقدم تو راحشون برداریم انشاالله،خداکنه که شهیدان کمکمون کنن بحقه مولا علی و اولادش،شما دوستانه عزیزم دعا کنین 

 34. فرزانه می‌گه:

  شهدا نزد خداوند دارای مقام والایی هستند که مرگ این گونه به سراغشان می آید …..
  دیگر هیچ نمی توانم بگویم … هیچ ….
  جز این که شرمنده ام …..شرمنده……..

 35. محمد می‌گه:

  خوش بحالتون خدا خیلی دوستتون داشت تاابد مدیونتونیم

 36. m.f.k می‌گه:

  خداکنه ما هم مثل این شهدا جونمون فدای امام زمان ورهبرمون کنیم

 37. یاسر می‌گه:

  سلام و صلوات بر شهدا مخصوصا شهدای گمنام و همچنین دایی عزیزم شهید پرویز امینی ، التماس دعا

 38. ط.م می‌گه:

  واقعازیبابودممنون

 39. احمد می‌گه:

  سلام بر برادر عزیزم شهید امینی
  برادر جانم التماس دعا

 40. لیلا می‌گه:

  فراموش کردیم که چه جوانها یی رفتند تا ما بمانیم

 41. سلام
  خدا رحمتش کنه
  خدایا شرمنده ایم

 42. sar می‌گه:

  سلام عکسو که دیدم کلی گریه کردم.یاد امام حسین افتادم که مظلومانه کشته شد…

 43. ali می‌گه:

  به یاد شهیدان صلوات درودخدابرشما.

 44. ali می‌گه:

  یادتان دلخوشی ما روحتان شادو

 45. صمدشریعتی می‌گه:

  خدایاخدایاتوانقلاب مهدی خامنیی رانگهدار

 46. پروردگارابسجیان بابسیجیان حضرت زهرامحشوربفرما

 47. مسعود می‌گه:

  درود بر شهدا خدایا مارا با شهدا محشور بگردان

 48. رضا می‌گه:

  براشادی شادی روح شهیدان  وتعجیل درفرج اقاامام زمان عج صلوات  فرزندشهیدگرانقدرشهیدبسیجی حسن بامری 

 49. رضا می‌گه:

  عکس  شهدارومیبینیم ولی عکس شهداعمل میکنیم براشادی روحشون صلوات

 50. یوسف می‌گه:

  خیلی دلم برا شهدا تنگه دلم برا شلمچه تنگه خدایا کی اسفند میاد بریم مناطق عملیاتی

 51. زهرا می‌گه:

  من از شهدا ممنونم که جانشان رابرای ما دادند

 52. m2 می‌گه:

  مرسی بابت وب زیبات
  شادی روح شهدا صلوات

 53. نگاه می‌گه:

  می دونم هرچی هم توبه کنم کمه..
  ولی تورو خدا اگه نمی بخشیدم لاقل بهم پشت نکنید….

 54. مهدی می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم خدا نکند خون شما فرش راه ما شود

 55. Behnam-kh می‌گه:

  ای مردم ایران حداقل پنج شنبه ها یه سری به مزار شهدا بزنیم و سر مزارشون اشک بریزیم و از اونا حلالیت بطلبیم. برای شادی روح پاک شهدا صلوات

 56. bahmangaefare می‌گه:

  خوب بخوابید شهیدان شماها شهید نبودین فرشته بودین خدا ماهارو از زمین ورداره ما گجا شماها گجا منو دعا کنین فرشتها خدا همتونه بیامورزه دوستتون دارم………………………………………………..

 57. ونصیر احمدی می‌گه:

  با عرض سلام مطالب بسیار جالب و آموزنده بود

  از شما بسیار متشکرم ودر اخر اگر شهیدان نبودند ما نیز اکنون نبودیم برای شادی روح شهدا صلوات.

 58. سید احسان می‌گه:

  تافرهنگ شهید وشهادت زنده هست امید هست درلشکر اقا امام زمان باشیم.رفقا دستتون درد نکنه اجرکم عندالله یازهرا.س. شادی روح شهدا ترک گناه

 59. سید احسان می‌گه:

  تافرهنگ شهید وشهادت زنده هست امید هست درذلشکر اقا امام زمان باشیم.رفقا ذستتون درد نکنه اجرکم عندالله یازهرا.س.

 60. بهنام می‌گه:

  برای شادی روح شهدا صلوات

 61. فاطمه می‌گه:

  یک پسردارم ازمجله پیام انقلاب اسمش راانتخاب کرده بودم پیام پرغو متولد۶۸بخداقسم از۹سالگی بخداسرخم کرده الان دانشگاه رشت داره ارشدمیخونه مادرشم بچنین فرزندم افتخارمیکنم خیلی ازمعنویاتوازاون یادمیگیرم هرلحظه حاضره بخاطرخداوپیامبران وشهداسروجان دهدتوجماعت مثل ۸۰ساله هابراش ارزش میدن خدایابحق پنج تن بحق خون شهداجمع جوانان رابراه راست هدایت کن تاشرمنده شهدانباشیم .امین یارب العالمین

 62. فاطمه می‌گه:

  خدایا:بخاطرخون شهدازن ودخترومردهای بی حجاب وبی خانواده رااگرقابل هدایتندهدایت وگرنه به دردبی درمان گرفتارش کن انشاالله .شهداجان خداوندمرابه خون پاک ومطهرت ببخشاید.شرمنده ایم شرمنده

 63. صغری می‌گه:

  سلام به همه خواهر اوبرادرای گلم:بچها به خدا الانم میشه مثل اونا بود در شهادت هیچوقت بسته نیست باید بری سراغش باید بخوای باید عمل کنی …..ای که چه حال خوشی دارم دعاگوی همتونم التماس دعا

 64. ابئالفضل می‌گه:

  ۱-دلم گرفته برام دعاکنین ادم پاکی بشم به پاکی دوست شهیدم ۲-دلم برا اقا تنگ شده جاش بین ماشیعه ها خیلی خالییه جون پیش ازمابهترونه (شهداست)ممنونم ازتون

 65. گمنام می‌گه:

  می خواستم ازاین مظلومییت گریه کنم خیلی زیباست

 66. گمنام می‌گه:

  می خواستم ازاین مظلومییت گریه کنم

 67. بدون نام می‌گه:

  به نام خدا باباشما اخر معرفتیید فقط میخوام که یادمادرهای شهدای گمنام ومفقودالثر یادتون باشه…………..برای شادی روح شهدا صلوات

 68. علی می‌گه:

  از مظلومیتش همین که هیچ مطلبی را در مورد زندگی نامه اش و یا وصیت نامه اش نمی یابی… .

  منظور از این جمله چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 69. گمنام می‌گه:

  گمنام به وب منم سر بزنید takhribchi135.blogfa.com

 70. گمنام می‌گه:

  شهدا از دست نمی روند به دست می آیند. شهید آوینی
  به وب من هم سر بزنید خوش حال میشم

 71. ترک مهربون می‌گه:

  ای کاش قطعه و ردیف و محل دفن این شهید رو اعلام می کردید.

 72. روسیای شهدا می‌گه:

  من فقط میتونم بگم شرمنده همه ی شماشهدای ایثارگرم

 73. الهه می‌گه:

  سلام خسته نباشید
  من از مطالبتون خیلی خوشم اومد کپی کردم لطفا راضی باشید
  اگر راضی نبودید بهم اطلاع بدید

 74. عاشق شهدا می‌گه:

  اجرتان با شهدا وسالار شهیدان سیدالشهدا.به وبلاگ منم سر بزنیدshohadamarghmalek.blog fa.com

 75. یه گناهکار می‌گه:

  من خیلی به شهدا علاقه داشتم ولی حالا نسبت به شهداو خدا کمتر توجه دارم احساس می کنم دارم از اونا دور میشم چی کار کنم که به اونا نزدیک بشم؟این از کوتاهی منه یا توجه نکردن خدا و شهدا؟

 76. محمد داودی می‌گه:

  شهدا با خون خود درخت اسلام را ابیاری کردند…………………………..

 77. محمد سعید درویش/ ماهشهر می‌گه:

  با سلام به شهدا و خانواده محترمشان

  شهدا بخدا ما از شما شرمنده ایم عاشقیم از کاروانه عاشقا جا مانده ایم

 78. مجید،خ می‌گه:

  عشقه شما منو عاشق کرد دعام کنید

 79. عاشق شهدا می‌گه:

  مطلبتون عالی بود من عاشق شهدا و رهبرمون هستم .فقط من از مطلبتون کپی کردم راضی باشید اگه راضی نیستید به ایمیلم پیام بدید تا حق الناس به گردنم نمونه.یاعلیوالتماس دعا

 80. عاشق شهدا می‌گه:

  سلام مطالبتون عالی بود .و من عاشق شهدا هستم نوشته هاتونو کپی کردم راضی باشید حتما هاااااااااااااا.اگه راضی نیستین به ایمیلم پی ام بدی .حق الناس گردنم نمونه.یاعلی.التماس دعا

 81. انا می‌گه:

  من دختربدی بودم ولی عاشق شدم           دعا کنید شهدا کمکم کنن

 82. راهیان ولایت می‌گه:

  شهدارفتندوما ماندیم شهداشرمنده ایم……………………………………………………………………………………..

 83. گنهکار می‌گه:

  سلام به روح پاک همه ی شهدا ولی از همتون گله دارم درست سن من نمیرسد که اون زمان منم باشم وحالا باید عکس هاتون رو وصیت هاتون و ایثارگریهاتون و معرفت ها تون رو فقط بشنوم ولی شماها که با معرفت بودید با من بی معرفت فرق دارم چرا دست منم نمیگیرید منم بنده بشم چرا برام دعا نمیکنید تا خدا من رو ادم کنه مگه نمیگن هیچ برگی از درخت بدون اجازه ی اون به زمین نمیوفته شهدا من بوی گناهم داره اذیتم میکنه تورو به سرور همهی شهدا امام حسین برای من که گنکار ترینم دعا کنید ل فرق بین با معرفت و بی معرفت اخه تو چیه فقط خوبا رو دست گرفتن هنر نیست به امام حسینم بگید خوب ها که خوبن من چبکار کنم که خوب نتونستم بشم تورخدا جان مادراتون سفارش منم به ارباب بکنید بیاید معرفتتون رو دباره نشون بدید

 84. معصومه شایگان می‌گه:

  کاش بعضی ازدخترای جامعه مون(فقط بعضیاشون) وقتی خیلی راحت زیبایشون دراختیارنگاه هرزه میذارند یک لحظه این عکس یادشون بیفته

 85. مسعود می‌گه:

  خدا کند صدایم به گوشت نرسد!
  دنیا برای از تو نوشتن مرا کم است
  خوب شد رفتی
  تا نبینی چشمان پر حسد مردم را
  رفتی تا نشنوی که فرزند ات را سهمیه ای میخوانند
  میخواهند پاداش دلاوری تو را با سهمیه بدهند
  خوب شد رفتی و ملت و مردم ات را در این روزها ندیدی

 86. ندارم می‌گه:

  شهیدان رفتن تامازندگی کنیم.حالازندگی ماراببین .بیاین یادی ازانهاکنیم.

 87. hossein2013 می‌گه:

  فقط می تونم بگم شرمنده ام

 88. تکتم می‌گه:

  سلام.
  فقط میتونم بگم شهدا شرمنده ایم…….

 89. ناشناس می‌گه:

  خیلی عالی بودالتماس دعا

 90. محمد می‌گه:

  فقط میتونم بگم خوشا به سعادتشون.

 91. شاکرمی.ب می‌گه:

  یاد باد آن روزگاران

 92. زهرا می‌گه:

  خیلی عالی وتاثیر گذار بود ممنون.اجرتون باشهدا

 93. فاطمه می‌گه:

  بسم رب الشهدا…
  هرکس که تو را شناخت جان را چه کند
  اهل و عیال و خانمان را چه کند
  دیوانه کنی هردو جهانش بخشی
  دیوانه ی تو هر دو جهان را چه کند
  عالی بود خسته نباشید

 94. فاطمه می‌گه:

  بسم رب الشهدا…
  شهدا زنده اند. عاشقانه زیستند و عاشقانه پرکشیدند.
  عالی بود خسته نباشید

 95. اصغر می‌گه:

  ای سرو پا من بی سرپا خودمو کنار عکست پیدا کردم

 96. امیر می‌گه:

  می خوام شهیدا بدونن اگه هستیم خاکی …….واسه خون پاکشون که رو زمین پاشید

 97. ساناز می‌گه:

  سایت خوبی دارید .ولی حتما به وبلاگ منم سری بزنید.ممنون می شم.

 98. کیاوش می‌گه:

  شهیدان زنده اند. شهید امیر هم زنده هست و نظاره گر اعمال ما پس مواظب رفتارمان باشیم. التماس دعا

 99. عباس می‌گه:

  سایت خیلی خوبی دارین اگه وقت کردی به وبلاگ من بیا

 100. رضا می‌گه:

  سلام الان ما باید جهاد اکبر کنیم
  یا علی

 101. افشین می‌گه:

  شهدا رفتند به جای که تعلق دارند ماچیکار کردیم

 102. یوزارسیف زابل می‌گه:

  با عرض سلام و شرمندگی در محضر شهدا و خداوند و امام زمان (عج ) در این دنیای پر از گناه و فحشا بعد از خدا از شما شهدای عزیز توسل میخواهیم که ما را در مقابل شیطان و هوس بازان حفظ کنید.در پنای قران .لبیک یا مهدی عج

 103. دلسوخته می‌گه:

  خوشابحالت با این همه لیاقت و افتخار با من بگو که هنگام قدم گذاشتن در بهشت فرشتگان با تو چه کردند وقتی که اینقدر رفتنت زیبا بود جایگاهت نزدشان غیر قابل وصف

 104. بی نام می‌گه:

  ای خدا وامام وشهدا از ما راضی باشید خواهش میکنم

 105. بی نام می‌گه:

  ما چیزی جزشرمندگی نداریم  خ وکاری نکنیم که دل امام زمان  وامام وشهدابشکنه

 106. بی نام می‌گه:

  ما چیزی جزشرمندگی نداریم  خداکنه هیچ وقت شرمنده شهدا نشیم وکاری نکنیم که دل امام زمان  وامام وشهدابشکنه

 107. جواد می‌گه:

  دورد بر شرفشون

 108. منتظر می‌گه:

  خیلی عالی بود

 109. رضا می‌گه:

  خوشا بحالتان ای سبک بالان …ما وارث مرگهای با لبخندیم یادور موج خیزی اروندیم ای دوست چه عزتی ازاین بالاترفرزند عقابهای بمانندیم.این زندگی قشنگ من مال شما ایام سپیدرنگ من مال شما.بابای همیشه خوب من را بدهید.این سهمیه های جنگ من مال شما.

 110. امیر می‌گه:

  اینا خیلی مرد بودن فقط همین !

 111. احمد می‌گه:

  هر چه به عکس این شهید نگاه میکنم سیر نمیشم ….آی بحق پیوستگان قصه آن دیار چیست ؟

 112. کیمیا می‌گه:

  عالی

 113. زهره می‌گه:

  ای خدا یعنی میشه منم با این حس و حال وبا این ظاهر برابر تو حاضر شم….یا امام زمان دستمو بگیر

 114. شریفی می‌گه:

  بسیار بسیار زیبا ممنون از لطف شما عکس هارا به ایمیلم بفرستید.

 115. فرشید می‌گه:

  روحش شاد

 116. سمیه می‌گه:

  زیباتدین چهره ای که اوج بندگی روبه نمایش گذاشتند

 117. مهناز می‌گه:

  با سلام خدمت شما خوش به حال شهیدا من با عکس امیر صفا میکنم

 118. ... می‌گه:

  سلام از چیزایی که نوشتی خیلی خوشم اومد . لطفا اگه میشه عکس های شهیدا ن بیشتر باشه

 119. علی پاینده می‌گه:

  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخیییییییییییییلللللللللللللللللللللیییییییییییییی خخخخخخخخخخخخخخخخخخووووووبببببب ببببببببببببووووووووووووووددددددددددددددددد……………………………..

 120. یادشان گرامی و روحشان شاد
  خدایا یاری کن ما را که بتوانیم راهشان را ادامه دهیم به لطف خداوند و سایه رهبری

 121. علی می‌گه:

  یادشان گرامی و روحشان شاد
  خدایا یاری کن ما را که بتوانیم راهشان را ادامه دهیم به لطف خداوند و سایه رهبری

 122. محسن بابابی می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم،درود بر غیرتتون.

 123. مجیدشیرمحمدی می‌گه:

  کاش یکی بود به جای عکس حرفای شهدارو میگرفت.اخه حرفای اونا بیشتر از عکس کارایی داره.ببینم چه قدر حرف گرفتیم!

 124. مجیدشیرمحمدی می‌گه:

  کاش کسی بود به جای عکس حرف شهدا رو می گرفت…

 125. طاها می‌گه:

  سلام واقعا شرمنده ایم که به قول دوستمون عکس شهدا رو می بینیم و عکس شهدا عمل می کنیم! من برای اینکه دو نفر دیگه هم این عکس رو ببینن این عکس رو با مقداری از مطالبت کپی می کنم تو وبلاگم اگه راضی نیستی بیا یه نظر به عنوان اعتراض بذار تا حذفش کنم داداش یادت نره حق الناس بمونه به گردنم ها!

 126. سینا می‌گه:

  خدا رحمتشون کنه.

 127. بهرام می‌گه:

  قابل توجه خانم های بی حجاب که برای آزادی تو چه قدر بها داده شد تا تو آزادی را با بی بند باری اشتباه گرفته خون امثال این عزیز که خیلی هم بودند را پایمال کردید . خدایا ما هم مثل این شهدا ببر که دیگه طاقت مناظر خیابونها را ندارم .

 128. ناشناس می‌گه:

  آنان را که از مرگ می ترسند، از کربلا می رانند
  وهرکه می خواهد ما را بشناسد ، داستان کربلا را بخواند
  خوشا آنان که مردانه می میرند وتوای عزیز! خوب میدانی که تنها کسانی مردانه می میرند که مردانه زیسته اند
  شهید سید مرتضی آوینی

 129. کیوان می‌گه:

  آن کس که تو را شناخت جان را چه کند
  اولاد و عیال و خانمان را چه کند
  با یک نگهت هر دو جهانش بخشی
  محتاج به تو هر دو جهان را چه کند
  خدایا من که رو سیاه تو و همه شهدا هستم همه امیدم به اشکیه که هر وقت اسم حسین (ع) میاد تو چشم جمع می شه
  شکر خدا را که در پناه حسینم
  عالم از این خوبتر پناه ندارد
  تو رو به محبتت قسم تورو به حسینت قسم و تورو به مهربونیو عفوت قسم ، منو پاکیزه و شهید بپذیر خدایا منو شهید کن

 130. saelin18-modir می‌گه:

  سلام . کافیه رو عکسها کلیک راست کنید و گزینه SAVE IMAGE AS را انتخاب کنید

 131. ندا ونادیا می‌گه:

  چرا نمی شه عکس ها رو دانلود کرد ولطفا عکس ها رو بیشتر کن

 132. حمید می‌گه:

  عشق یعنی استخوان و یک پلاک سالها تنهای تنها زیر خاک

 133. جابر می‌گه:

  الهی غم از هر دل که بستانی به ما ده

 134. جمال جعفری می‌گه:

  من خاک پای همهشهیدان مخصوصا شهیدان استان مازندران روستای زیبا وبا فرهنگ تیرتاش عزیز هستم

 135. جمال جعفری می‌گه:

  ای کاش من هم شهید میشدم شهادت بزرگترین درجات انسان است که نصیب هر کس نمیشود

 136. جواد می‌گه:

  برای شاد کردن شهدا کافیست اشکی برسالارشهیدان بریزی تا میهمان آنان شوی.

 137. آیناز می‌گه:

  شهید مانند شمعی است که در خانه می شکفد و در کوچه بشکند

 138. مهدی می‌گه:

  خدایا به حق شهدامارابه اندازه چشم بر هم زدنی به نفسمان وا مگذار.

 139. محسن می‌گه:

  بسم رب الشهدا
  تا زنده هستیم مدیون خون شهدا هستیم

 140. حسن حسینایی می‌گه:

  بسم رب الشهدا والصدیقین سلام : منو یاد پدرم انداختین وقتی که ۷سالم بود اما شرمندم که زرق وبرق دنیا داره همه مارو فریب میده خداکنه خون شهدا نذاره دنیا فریبمون بده یا علی

 141. میثم می‌گه:

  حیف…………حیف که نتونستیم اسم شهداروزنده نگه داریم

 142. میثم می‌گه:

  حیف…………حیف که ازشهدافقط اسمشون مونده.بایدقبول کنیم امانت داره خوبی نیستیم

 143. خدایا مرگ مارو هم شهادت در راه خودت قرار بده

 144. رضا می‌گه:

  من مدت ها پیش مجذوب این تصویر بودم

  . پارسی ها همیشه فدایی پارس بودن هستن.از آریو بزرن تا امیر حاج امینی.درود بر شرف تمام فداییان پارس

 145. علی می‌گه:

  مخلصتیم….پسر عمو

 146. میلاد دامن گل می‌گه:

  ما عکس شهدارا می بینیم اما عکس آن ها عمل میکنیم

 147. زهرا می‌گه:

  می دونی چقدر عزیز بوده پیش خدا که خدا تا وقتی که تو اون حالش بوده امتحانش رو تموم کرده و برگه امتحانش رو ازش گرفته. میتونست دا بذاره زنده بمونه ۴۰ سال دیگه عمر کنه و هزار تا گناه شاید ازش سر بزنه . می تونی معنی عاقبت به خیری رو بفهمی . مثل من که تو این حالا بودم اما دیگه حالا نیستم کاش وقتی خوب بودم می مردم . آره خدا نمی ذاره خوبا کثیف بشن. خدا خوبا رو دوست داره. نه مثل من کثیف . دنیا لیاقت داشتن این خوبا رو نداره.همون جوری که لیاقت علی و فاطمه رو نداشت.

 148. ali می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم

 149. حامد می‌گه:

  بسم رب شهدا
  بیایید هرچی ارادت به شهدا داریم پشت رهبرمونو خالی نکنیم
  حامد شیراز

 150. سیما می‌گه:

  سلام.اطلاعات بسیارخوبی بود.ممنون

 151. احسان می‌گه:

  حضرت اقا می فرمایند:با کمک این شهدا می توانیم راه ا بیابیم بس دوستان بیایید نگذاریم این ستاره ها در جامعه کم رنگ شوند.

 152. سید محمد رضا می‌گه:

  شمع این مسئله را بر همه کس روشن کرد
  که توان تا به سحر گریه بی شیون کرد

 153. فاضل می‌گه:

  سلام خدا بر شهیدان

 154. مهدی می‌گه:

  راهشان پر رهرو باد.

 155. حسن حوری زاده می‌گه:

  واقعاماهرچی داریم مدیون شهداهستیم وبایدراه آن هاراادامه بدهیم

 156. جعفر می‌گه:

  خداوند روح تمام شهدا مخصوصا این شهید عزیز رابا حضرت امام حسین سید وسالار شهدای کربلا مهشور بفرمایید

 157. مبین می‌گه:

  خداچرامن تواون دوران نبودم تابااونا باشم.به خداقسم اوناراه رو پیداکردن.خوش به حالشون.شهداشرمنده شماییم.

 158. شهدا شرمنده ایم…………………. به وبلاگ ما هم سری بزنید. حسین ثارالله- سالار زینب

 159. محمد حاج امینی می‌گه:

  کاش میشد ببینمت …پسرعمو

 160. هنگامه می‌گه:

  ای شهدا برای ما فاتحه ای بخوانید که ما مرده ایم و شما زنده

 161. کریمی می‌گه:

  بجه ها به وبلاگ منم سر بزنید. http://www.basijj313.blogfa.com

 162. کریمی می‌گه:

  شهیدان رفتند تا ما بمونیم و راهشون رو ادامه بدیم ولی ما چیکار کردیم؟

 163. محمد می‌گه:

  خدایا نگذار هیاهوی دنیا یاد شهدا را ازیادمان ببرد { صلوات}

 164. شادی می‌گه:

  سلام – خوشحالم از اینکه از شهدی نام بردید که آخر هر چی مرد بزرگ – من شهید حاج امینی و شهید پلارک را خیلی بهشون ارادت دارم – از شما ممنونم – خیلی دوست داشتم مثل اونا باشم اما نیستم – ولی تلاش میکنم عشق بازی با خدارو ازشون یاد بگیرم

 165. عرفان می‌گه:

   
  خداییچقدر مظلوم

 166. فاطمه می‌گه:

  من خیلی شهید امینی رو دوست دارم

 167. پریسا می‌گه:

  فقط میتونم بگم شهدا شرمنده ایم

 168. علی می‌گه:

  با سلام صحنه های خیلی غم انگیزی است وقعا خوشابحال شهیدان 

 169. گمنام می‌گه:

  خدایا!عاشقم کن……….

 170. اسماعیل ملکان می‌گه:

  شهدا خون دادند که مدح بشوند رشید ترین جوانان این مملکت از بین رفتن که اسلام بماند ولی امروز مسولین همدیگرو دزد می کنند بچهاشون تو لندن درس مخونن

 171. مرتضی می‌گه:

  شهدا همچون ستارگانی هستند که دراسمانها می درخشند.
  شهدا شرمنده ایم

 172. مهدی می‌گه:

  شهدا شمع چراغ هستیند پس با خواندن و عمل کردن وصیت نامه آنها زندگی خودمون رو روشن کنیم.

 173. سعیدقربانی می‌گه:

  السلام علی عبادالله الصالحین.السلام علی الحسین الشهیدالمظلوم وعلی اعوانه وانصاره.
  سلام برتمام شهیدان راه خدا خاصه شهدای هشت سال دفاع مقدس وشهدای انقلاب خمینی.به نظر حقیرتکلیف این است که اگرچیزی به دستاوردهای خون شهدا اضافه نمیکنیم لاقل با جان ودل همان ها را حفظ کنیم
  خدایا آخرین روزی این دنیای ما را شهادت قراربده.آمین یارب العالمین.

 174. محمدحسین اختردانش می‌گه:

  با سلام و عرض ارادت خدمت همه عزیزان :
  گفتم شاید بد نباشه به اطلاع دوستان برسونم منزل برادر شهید امیر حاج امینی توی باغ فیضه و دکتر حاج امینی برادر شهید گه گاهی هم یکشنبه ها به هیئت ما میاد . . . دعا کنیم که ان شاء الله دعای شهداء شامل حالمون بشه و فیضی از فضل اونها نصیبمون . . .

 175. رضا حاج باقر می‌گه:

  شهدا دعا داشتند،ادعا نداشتند
  نیایش داشتند،نمایش نداشتند
  حیا داشتند،ریا نداشتند
  رسم داشتند،اسم نداشتند
  شادی روح مردان بی ادعا صلوات

 176. محسن عاشق کربلا می‌گه:

  شهداء چراغ هدایت برای بشریت هستند

 177. فاطمه می‌گه:

  دوست عزیز آدرس کدنوای وبلاگت رو برام میفرستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  منتظرم………

 178. سید حامد می‌گه:

  حیف شهیدی نیست که در محضر ارباب بی کفن و نزد خداوند متعال روزی میخوره
  حیف ما هستیم که قسمت نبود در اون مقطع جانبازی کنیم حیف ما هستیم که عمرمون رو داریم به بطالت و اباطیل که به خیال خودمون زندگی متمدنانه ست میگذرونیم ، حیف از امثال منه جوونه که با این همه الگو که به قول بزرگان هر کدوم از این وصیتانامه های شهدا خودش یه کلاس درسه برای علمای ما
  اونوقت ما در این جهاد اکبر هنوز نتونستیم از سلاح عظیم که همان اثر بخشی خون شهیده برای اصلاح خودمون و جامعه استفاده کنیم

 179. مهدی می‌گه:

  باز هم دلم برای مظلومیت و اخلاص شهدا گرفت

 180. نوکر همه شهیدا _علی می‌گه:

  حیف این این جوونای معصوم که این طوری پرپر شدن __________ …

 181. نوکر همه شهیدا _علی می‌گه:

  شهیدا این طوری پر پر میشدن تا ما راحت باشیم بعد ما کارای زشتمون جوابشون رو میدیم _حیف این جوونا بود بخدا …

 182. حسین مجیدی می‌گه:

  شهید الگوی تاریخ است

 183. یه دانشجو می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم

 184. دانشجوی خط امام می‌گه:

  شهدا شرمنده ایم(عکس شهدارو میزنیم.عکس شهدا عمل میکنیم) اللهم ارزقنی شهادت
  امیرالمومنین ای شاه مردان/شهادت رانصیب ما بگردان

 185. سعید خندان می‌گه:

  سلام بر شهیدان.
  آنان که برای رسیدن به عشقشان جان خودشان را که عزیزترین چیز برای انسان است فدا کردند.
  ای شهید عزیز ازت عاجزانه میخواهم که شفاعت این بنده ی گنه کار را پیش خداوند رحمان و رحیم بکنی.
  آخه شنیدم شما و دوستانتان عند ربهم یرزقون اید.
  یا حق.

 186. محمد رضا نقی مرام می‌گه:

  حرف های یک سال من،حرف هایی که در مسیر اندیشه در قطار تفکر کودکی در
  نقطه برخورد احساس و منطق می رویند…
  امشب قطار ذهن سنگین است،نقطه آغاز مشخص نیست،با شوق خردسالگیم به دریای
  حرف پریده ام.
  من چطور می توانم برایت از ساعات آخر سالی که با هم خاطرات عمیقی داشتیم
  برایت بگویم….
  چطور می توانم پا به دنیای بی مدعایت بگزارم و با تو از معادلات ساده
  ذهنت سخن بگویم.بیاندیش بهترین هارا ! من
  خود آن بهترین می شوم و سراغت را از رد پای خوبی ات می گیرم. و وقتی به
  تو رسیدم برایت یک دنیا شوق می شوم و آن لحظه بهار را برایت تبریک می
  گویم.
  این ها زیباترین هایم بود که برایت گفتم.
  تقدیم به شهید امینی

 187. دانشجو می‌گه:

  یا شهید….
  شهید امیر حاج امینی
  خیلی عزیزی داداش

 188. سعیدکربلا می‌گه:

  خوشا به سعادتشان

  .باید خیلی خداشناس باشی ، که به این مرز عرفان برسی

 189. مریم می‌گه:

  شهادت هنرمردان خداست

 190. رضا می‌گه:

  امروز ذکر یادشهدا کمتراز شهادت نیست

  خسته نباشید.

نظر دهيد