اعمال ماه صفر

ماه صفر ماه شهادت رسول اکرم ، امام حسن مجتبی ، امام رضا و حضرت رقیه خاتون است .

 ماه صفر ماه اسارت و عزای آل الله است . امام زمان (عج) در مصائب عمه بزرگوارشان بسیار اندوهناک وغم زده اند . برای تسلی قلب آن حضرت برمصائب جد بزرگوارشون سید الشهدا (ع) گریه کنیم . شاید زره ای از دردشان را تسکین دهیم. انشاءالله از دادن صدقه برای سلامتی حضرت بقیه الله الاعظم حجت بن الحسن العسگری ارواحنا فداه غافل نشویم . زیرا بوجود مقدس آن بزرگوار است که خداوند به اهل زمین عنایت فرموده  ومارا متنعم از برکات ونعمات خویش نموده است و اکنون این واسطه اتصال عرشو فرش در  عزای جدشان و مصائب عمه شان خون گریه می کنند .

برای این ماه در بعضی نقل ها نحوست ذکر شده است که البته اصل این موضوع بدون خدشه و تردید نیست.

محدث جلیل القدر، آیه الله شیخ عباس قمى(ره (در این باره گفت: بدان که این ماه (صفر) معروف به نحوست است و شاید سبب آن، واقع شدن وفات رسول خدا(ص) است درآن، هم چنان که نحوست دوشنبه به این سبب است و یا به جهت آن است که این ماه، بعد از سه ماه حرام (ذى قعده، ذى حجه ومحرم (واقع شده که در آن سه ماه، حرب و قتال نبوده و در این ماه شروع به قتال مى نمودند و خانه و منازل از اهلش خالى مى شد و این هم یک سبب است در وجه تسمیه آن به “صفر”.

به هرحال، از براى رفع نحوست، هیچ چیزى بهتر از تصدقات و ادعیه و استعاذات وارده نیست و اگر کسى خواهد محفوظ بماند از بلاهاى نازله در این ماه، در هر روز ده مرتبه بخواند این دعایى را که محدث فیض در خلاصه الاذکار ذکر فرمود:

یا شَدیدَ الْقُوى وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنى شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لااِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّى کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِى الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّى اللّهُ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ

اى سخت نیرو و اى سخت عقوبت اى عزیز … … … خوار شد در برابر عظمتت همه آفریدگانت پس کفایت کن از من شر خلقت را اى نیکوده اى زیبایى بخش اى نعمت بخش اى فزون بخش اى که نیست معبودى جز تو منزهى تو و من هستم از ستمکاران پس اجابت کردیم دعایش (یعنى یونس ) را و نجاتش دادیم از اندوه و این چنین نجات دهیم مؤ منان را و درود خدا بر محمد و آل(ص)

سید بن طاووس(ره) در کتاب شریف ” الاقبال” براى روز سوم ماه صفر انجام دو رکعت نماز را تاکید و توصیه نمود، که در رکعت اول پس ازحمد، سوره فتح (انّا فتحنا لک فتحاً مبیناً( و در رکعت دوم پس از سلام نماز، یکصد بار صلوات بر پیامبر و آل پیامبر(ص) ، یکصد مرتبه لعنت بر آل ابى سفیان و یکصد بار استغار بگوید و هر حاجتى دارد از خداوند متعال درخواست نماید.

 

 

 

۲ نظر

 1. m می‌گه:

  فراخوان”
  هر کدام از شما عزیزان می توانید نماینده برگزاری مسابقه ملی جوان کربلا(با بیش از ۵۰فرصت شرکت رایگان در مسابقه از کتاب شجره طیبه)که هر ماه و به مدت۲سال برگزار میگردد، در محدوده (شهرستان، شهر، روستا، حوزه، دانشگاه، مدرسه، مسجد و..) خود باشید.
  تا دیر نشده با ما تماس بگیرید زیرا در هر منطقه فقط پذیرای یک نماینده هستیم.
  اجر معنوی+حق الزحمه شما
  *اگر شما وقت این کار را ندارید لطفاً جهت انتشار احادیث ائمه اطهار(ع) به کسانی که میشناسید اطلاع دهید..
  اطلاعات بیشتر و اخذ نمایندگی: ۰۹۱۷۱۱۶۳۳۱۵ – http://www.maedeh.org
  دبیرخانه مسابقه ملی جوان کربلا

 2. سيد حامد می‌گه:

  آن سفر کرده که صد قافله دل همره اوست
  هر کجا هست خدایا به سلامت دارش

نظر دهيد