جشن نیکوکاری

امـام صادق علیه السلام:

هر مؤمنى که به برادر مؤمن خود خیرى برساند, به پیامبر (ص) خیر رسانده است.

*

*

سهم من و تو در شاد کردن دل کودکانی که پوشیدن لباس نو و خوردن غذای گرم آرزوی شب عیدشان است چیست؟

آیا در میان همه گرفتاری های آخر سالمان جایی هم برای نیازمندان باز کرده ایم ؟

می دانی در زیر سایه این شلوغی های اخر سال پایتخت ، بسیارند کسانیکه کیسه خرید شان لبریز از آه و حسرت است؟

 آیا میدانی احسان ناچیز و کوچک ما هم می تواند شادی را به خانه ای غمزده مهمان کند ؟

رسم انصافه که هدیه پدر برای دخر کوچکش در این روزها چیزی جز لبخندی تلخ با دستانی خالی نباشد ؟

آیا می دانی که پدر و مادر ماشیعیان همان زن و شوهری هستند که سه شب غذای افطارشان را انفاق کردند؟

*

*

نیکی به دیگران اصل و محور همه خوبی هاست. دژ استوار و زکات نعمت هاست. احسان، تجارتی سودمند است که ضرر در آن راه ندارد و لبیک گفتن به نیروی ذاتی و درونی است؛ زیرا تمایل به خوبی و انجام دادن کارهای نیک از جمله ویژگی هایی است که خداوند حکیم در نهاد انسان قرار داده است. نیکوکار آخرت را می نگرد و زندگانی دنیا را دست مایه رسیدن به آخرت قرار می دهد. آن را غنیمت می شمارد و پیش از فرارسیدن مرگ، زاد و توشه می اندوزد. امام علی علیه السلام می فرماید: «حال که زنده و برقرارید، عمل نیکو انجام دهید؛ زیرا پرونده ها گشوده و راه توبه باز است و بدکاران امید بازگشت دارند». امام سجاد علیه السلام نیز می فرمایند: «هرکه شوق بهشت داشته باشد در انجام کارهای نیک درنگ نکند و از خواهش های نفسانی چشم بپوشد».

نیکوکار، در انجام دادن عمل خیر، سستی به خود راه نمی دهد؛ بلکه در انجام دادن آن مشتاق و حریص است و با ذوق و علاقه وافر و انگیزه قوی بر کارهای خیر و ثواب سبقت می گیرد و در راه آن ثابت قدم است. او فروتن است و کارهای خیر او رنگ و عطر خدایی دارد و هرگز با ریا و تظاهر عمل نیک خود را باطل نمی کند. پیوسته در خفا احسان می کند تا نیازمند را شرمنده و حقیر نسازد. علی علیه السلام می فرماید: «نیکی کن آن چنان که دوست داری به تو نیکی شود».

«خداوند، روزی انسان ها را اندازه گیری و مقدّر فرمود. گاهی کم و زمانی زیاد. و به تنگی و وسعت به گونه ای عادلانه تقسیم کرد تا هرکس را که بخواهد، با تنگی روزی یا وسعت آن، بیازماید و با شکر و صبر، غنی و فقیر را بیازماید.»

خداوند برای فقیر در مال ثروتمند سهمی قرار داده است که باید بپردازد. او باید به مستمندان و درماندگان رسیدگی کرده و آنان را از خود نراند. قلبی را شاد کند و خداوند را از خود راضی سازد. به بهسازی زندگی فقرا و محرومان نظر و عنایت داشته باشد. دستِ از کارافتادگان و بیماران را بگیرد و مشکلات زندگی آنها را مرتفع سازد. خداوند می فرماید: «نباید صاحبان ثروت و نعمت درباره خویشاوندان خود و در حق مسکینان و مهاجران راه خدا از بخشش و انفاق کوتاهی کنند، بلکه باید با خَلقْ عفو و صلح پیشه کنند و از بدی ها آسان درگذرند. آیا دوست نمی دارید که خدا هم در حق شما مغفرت و احسان کند که خدا بسیار آمرزنده و مهربان است».

یکی از جلوه های بارز احسان، نیکی به یتیمان و سرپرستی آنهاست. تأمین نیازهای مادی آنان، نگرانی بزرگی را از دل هاشان برطرف می کند. اینان، دل سوختگانی هستند که در غم فراق عزیز خود همواره در ناله و فغانند. از دست دادن نعمت پدر و مادر و مشاهده جای خالی آنها، در دل هایشان غمی فزاینده است. پس بر دیگران است که این خلأ را پر کنند؛ چه از حیث عاطفی، و چه مادی. خانه های آنها را روشن و باصفا نگه دارند و اجازه ندهند دیو فقر و افسردگی خانواده آنان را متلاشی کند. درد دل هاشان را بگوش جان بشنوند، آنان را بر زانوان خود جای دهند و دست نوازش بر سر آنها بکشند تا خلأ وجودی پدر و مادر، کم تر آنان را بیازارد.

۱۹ اسفند ، روز جش نیکوکاری است . فرصتی برای تسکین درد نیازمندان .

چون مولای مان علی(ع) دوای درد محرومان باشیم.

۴ نظر

 1. دوست می‌گه:

  سلام بسار عالی بود لذت بردم

 2. شاید یه روزی می‌گه:

  واقعا عالیه

 3. عبدالكريم آل‌كثير می‌گه:

  عالی بود امیدوارم تداوم داشته باشد. ازمجریان تشکرمیشود.

 4. رفیق می‌گه:

  حضرت زهرا سلام الله علیها:
  از دنیای شما سه چیز محبوب من است: ۱-تلاوت قرآن ۲-نگاه به چهره رسول خدا ۳-انفاق در راه خدا.

  وقایع الایام خیابانی، جلد صیام، ص۲۹۵

نظر دهيد